GÜNDEM

Rize'de sağanak yağış hayatı felç etti!

Rize'de etkili olan sağanak yağış Karadeniz Sahil Yolu'nun Fındıklı-Arhavi geçişi Liman Mahallesi mevkisinde heyelana sebep oldu.

Rize'de sağanak yağış hayatı felç etti!

İlçede dün geceden itibaren etkili olan şiddetli yağış nedeniyle Karadeniz Sahil Yolu'nun Fındıklı-Arhavi geçişi Liman Mahallesi mevkisinde  heyelan yaşandı.

Heyelan sonucu yolun tek şeridi ulaşıma kapanırken trafikte yoğunluk yaşandı. Ulaşımın tek şeritten kontrollü sağlandığı yolda, karayolları  ekiplerince kapalı şeridin açılması için çalışma başlatıldı. Şiddetli yağış sebebiyle ilçedeki rögarların tıkanması sonucu iş  yerleri ile bazı binaların zemin katlarını su bastı. Elektrik kesintisi yaşanan ilçede, belediye hoparlörlerden anons  yaparak vatandaşları uyarıyor.BİR ÇOCUK SEL SULARINA KAPILDI

Fındıklı ilçesine bir saatte 254 kg yağış düşerken, ilçe merkezinde onlarca iş yerini su bastı, çok sayıda köy ve mahalle yolu ise heyelanlar ve derelerin taşması nedeniyle ulaşıma kapandı. 

İlçenin Sungurlu köyünde 13 yaşındaki bir çocuk sel suları nedeniyle kaybolurken, kayıp çocuğu arama çalışmaları afad, RİKE ve AKUT ekipleri tarafından sürdürülüyor. İletişim hatlarındaki kesintiler nedeniyle de çok sayıda köyden haber alınamazken, derelerin taşması nedeniyle çok sayıda noktaya ulaşılamıyor.

Karadeniz Sahil Yolu'nda oluşan su birikintileri nedeniyle ise Rize-Artvin bölümünde trafik güçlükle ilerliyor.

Fındıklı Belediye Başkanı Adnan Özbalaban ilçe merkezinin sular altında olduğunu ifade ederek, "Küçük dereler taşıp ilçe merkezini su bastı. İlçe merkezi ile köyler arasında bağlantı kesilmiş durumda. Haber alamadığımız yerleşim yerleri var. Yağış devam ediyor. Can kaybı yok şu anda. Su baskını nedeniyle maddi hasar var." dedi.

YOL AÇMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Bütün yolların kapalı olduğunu kaydeden Özbalaban, "Yol açma çalışmaları sürüyor. Her tarafta heyelan var. Tüm ekiplerimiz çalışıyor. Çevre il  ve ilçelerden yardımlar geliyor." diye konuştu.

Konular: sağanak yağış, liman mahallesi, sahil yolu, sağnak,

Yorumlar