GÜNDEM

Rolls-Royce CEO'sundan müthiş teklif

Dünyaca ünlü İngiliz marka Rolls-Royce'un patronu Warren East, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinde yerli jet için teklifte bulundu.

Rolls-Royce CEO'sundan müthiş teklif

1906 yılında kurulan İngiliz Rolls-Royce tüketiciler tarafından daha çok ürettiği lüks otomobillerle tanınıyor ancak şirket ürettiği jet motoru ve sistemleriyle havacılıkta dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alıyor.

Rolls-Royce'un patronu yerli jet için Türkiye'de

Türkiye'ye yeni yatırımlar

Firmanın bünyesinde 50 bini aşkın kişi çalışıyor. Görüşmeye ilişkin edinilen bilgiye göre Türkiye'de önemli yatırımları bulunan dev şirketin, önümüzdeki dönemde planladığı yeni yatırımlar konuşuldu.

Milli jete talip oldular

Rolls-Royce 2023'te ilk uçuşunu yapması beklenen milli savaş jeti projesine talip oldu. Rolls Royce yetkilileri uçağın motorunun yüzde 100'e yakınını da Türkiye'de üretebileceklerini ifade ederek projede yer almaları durumunda Türkiye’de bir jet fabrikası kuracaklarını belirtmişti. Türkiye'nin şirketin öncelikli pazarları arasında 4'üncü olduğu belirtildi.

Rolls-Royce'un patronu yerli jet için Türkiye'de

Firmanın 8. Teknoloji merkezi Türkiye'ye

Havacılıkla ilgili Ar-Ge çalışmalarını Türkiye'de yürütmeyi planlayan Rolls Royce, İngiltere, ABD ve Singapur'dan sonra 8. Gelişmiş Üretim ve Teknoloji Merkezi'ni (AMTC) Türkiye'de kuracak.

Başbakanlık Yatırım Ajansı Başkanı Arda Ermut Rolls Royce'nin Turkiye ve dunyadaki faaliyetleriyle ilgili bilgi verdi. Buna göre dünyada 50 bin çalışanı bulunan Rolls Royce, Türkiye'de kuracağı jet fabrikası ve Ar-Ge merkezlerinde istihdama katkıda bulunacak.

Öte yandan Türkiye'de kurulacak merkezde uçak parçalarının da üretildiği 3D yazıcı gibi ürünlerin geliştirilmesi ve üretilmesinin de planlandığı öğrenildi.

Konular: erdoğan, Rolls-royce,

Yorumlar