GÜNDEM

Rus S400'leri Türkiye yolunda

Türkiye ile Rusya arasında liderler seviyesinde gerçekleşen ve normalleşme sürecinin başlangıcı olan görüşmenin ardından, iki ülke ilişkilerinde bir yeni dönem de savunma alanında hayata geçti.

Rus S400'leri Türkiye yolunda
 Erdoğan-Putin görüşmesi, iki ülke ilişkilerinde yeni bir dönemin başlangıcı oldu. Türk Akımı, Akkuyu Nükleer Enerji Santrali gibi projelere hız verilmesi kararının alındığı zirvede, dikkat çeken başlıklardan en önemlisi de hiç kuşkusuz 'savunma' oldu. İki ülke savunma sanayiinde iş birliği adımı attı.

Bu doğrultuda Türkiye, acil ihtiyacı olan uzun menzilli hava savunma sistemini Rusya ile birlikte geliştirecek. 

Türkiye hava sahasını, sözünü tutmayarak savunmasız bırakan NATO'nun tutumuna karşı uzun menzilli hava savunma sistemi ihtiyacının hızla karşılanması için gerekli adımlar atılacak.

Daha önce Çin'e ihale edilen proje, NATO'nun itirazları üzerine iptal edilmiş ve Türkiye kendi sistemini 'milli imkanlarla' üretme kararı almıştı. Ancak milli sistemlerin üretimi uzun süreç gerektirdiğinden, Rusya ile 'S400' temelli ortak üretim modeli konusunda iş birliği yapılması planlanıyor. 

İlk etapta konu üzerinde detaylı bir çalışma başlatılacak.

İBRAHİM KALIN DOĞRULADI

Türkiye ile Rusya arasında yapılan yüksek düzeyli toplantıda bulunan isimlerden biri olan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, katıldığı bir televizyon programında, iki ülke arasında atılan adımlara ilişkin detayları açıkladı.

Kalın, bundan sonraki dönemde Türkiye ile Rusya arasında savunma sanayii alanında da iş birliğine gidileceğini doğruladı. 
 

Konular: Savunma sanayii, görüşme, türkiye, erdoğan,

Yorumlar