GÜNDEM

Rusya'dan 'Türkiye'ye hava savunma sistemi' açıklaması

Rusya'dan Türkiye'ye hava savunma sistemi sevkiyatı konusunun gündemde olduğu bilgisi geldi.

Rusya'dan 'Türkiye'ye hava savunma sistemi' açıklaması
Rusya Federal Askeri ve Teknik İşbirliği Dairesi (FSVTS) Başkanı Aleksandr Fomin, Türkiye'ye hava savunma sistemi sevkiyatı konusunun iş birliği kapsamında gündemde olduğunu söyledi.

Fomin, Ankara ve Moskova'nın bu yılın sonuna kadar askeri-teknik iş birliği konusunda hükümetlerarası komisyon toplantısı yapmayı planladığını kaydederek, toplantının tarihi ve yerinin belirlenmesi için görüşmelerin sürdüğünü söyledi.Sputnik'te yer alan habere göre, Rus yetkili, Türkiye'ye hava savunma sistemi sevkiyatının Rus uçağının düşürülmesiyle yaşanan krizin ardından askıya alınan askeri-teknik iş birliği kapsamında gündemde olduğunu vurguladı.

İbrahim Kalın belirtmişti

İstanbul'da 10 Ekim'de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında gerçekleştirilen zirvede askeri işbirliği konusu da gündeme gelmişti. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya'nın Türkiye'ye çeşitli hava savunma sistemleri sevk etmeyi değerlendirebileceğini söylerken, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise Rusya ile savunma sanayi alanında iş birliği yapılması konusunda mutabık kalındığını belirtmiş ve bu iş birliğinin detayları üzerinde ilgili birimler tarafından çalışıldığını kaydetmişti.

Konular: füze sistemi, S 300, fomin, rusya,

Yorumlar