Şehit kızı duygulandırdı: Artık Kürt çocukları üzerinden yapılan tiyatrolarda perdeler kapandı

Mardin Nusaybin’de PKK’nın sivilleri hedef aldığı saldırıda şehit olan Mehmet Şirin Demir'in kızı Gülay Demir, AK Parti Grup Toplantısı'nda ağırlandı. Başkan Erdoğan’ın kürsüye davet ettiği şehit kızı yaptığı konuşmayla herkesi duygulandırdı.

Gündem 14.01.2020, 15:05 14.01.2020, 15:54

Şehit Mehmet Şirin Demir'in kızı Gülay Demir, AK Parti TBMM Grup Toplantısında yaptığı konuşmayla ayakta alkışlandı.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısı'nda Mardin Nusaybin'de PKK/YPG'nin havanlı saldırısı sonucunda şehit olan Mehmet Şirin Demir'in kızı Gülay Demir'i kürsüde ağırladı.

Şehit kabrindeki toprakta büyüyen çiçek getirdi

Erdoğan, Gülay Demir'i kürsüye çağırmadan şunları söyledi: Hainler sivilleri hedef aldı. Bu saldırılarda 22 sivil vatandaşımız şehit oldu. Bunlardan biri de Mardin Nusaybin'de şehit olan Mehmet Şirin Demir kardeşimizdi. Önümdeki bu saksı onun kabrindeki topraklarından alınmış. Kızı da bunu bana getirdi. Ben şimdi kızını da huzurlarınıza davet etmek istiyorum. Esnaf olan Mehmet kardeşimiz, sınır ötesinden atılan bir havan mermisiyle yaralananlara yardım ederken, 2. havan mermisinin hedefi olmuş ve şehadet mertebesine erişmiştir.

“Yarası olmayanın yâri olmaz”

Mehmet kardeşimiz şehadetinden bir süre önce kızı Gülay'a bir çiçek hediye etmişti. Gülay kızımıza babası şu ifadeyi kullanmış, Gülay da bana bunu söyleyince gerçekten 'burada bir dervişlik yatıyor' demiştim. O ifade de çok anlamlı: Yarası olmayanın yâri olmaz. Gülay kızımızın bir baba yarası var ama bu salonda onun yarasına yarenlik eden her kökenden her meşrepten kardeşi de var. Gülay kızımız görevi gereği gittiği 81 vilayetimizden aldığı topraklara babasının mezarından getirdiği toprağı da ilave ederek gözü gibi baktığı bu çiçeği bize hediye etti. Kızımız 81 vilayetten bu toprakları toplarken babası ona; 'Bu ülkenin her yeri senin memleketin. Vatanına, bayrağına sahip çık' diye emanet etmişti. Biz de şehidimizin ve onun biricik kızının emaneti olan birliğimizin beraberliğimizin simgesi bu çiçeği kalbimizin en özel yerine yerleştirdik."

“Kürt çocukları üzerinden oynanan tiyatrolarda perde kapandı”

Erdoğan'ın daveti sonrasında kürsüye gelen Gülay Demir, yaptığı konuşmayla salondakileri duygulandırdı. Demir, ayakta alkışlanan konuşmasında şunları söyledi: Öncelikle beni kabul ettiğiniz için, kendi evimde olduğu kadar rahat hissettiğim için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Babam, tüm şehit ve gazilerimizin üzerine söylenecek o kadar çok şey var ki ama ne söylersem söyleyeyim kelimeler mahcup kalacak, boynu bükük kalacak. Kürt çocukları üzerinden senelerce tiyatrolar yapıldı, filmler çevrildi ama artık bilmeliler ki o tiyatrolarda perdeler kapandı, filmler vizyona girmiyor. Kürt çocukları kendi senaryolarıyla kendi filmlerinin kahramanları oluyorlar. Ben Türkiye'nin incisi Mardin'de doğup büyümüş bir Kürt kızıyım. 81 ilin her toprağı benim memleketim. Türk bayrağı altında okudum. Bilmiyorum ne kadarına gücüm yeter ama nefes aldığım süre boyunca babamın bana öğretmiş olduğu bütün ilkeleri uygulayacağıma söz veriyorum. Ben babamdan birçok şey öğrendim. Evet, yaram var ama elhamdülillah yarama yârenlik edenler de var. Ondan en çok teşekkür etmeyi, affetmeyi öğrendim. Gücü sadece vicdanımdan almayı öğrendim. Bir insanın kalbini kırmanın da bir insanın canını almak kadar günah olduğunu ben babamdan öğrendim. Ben bugün buradan bütün cesur şehit çocuklarına, babaları ardından ayakta durmayı başarabilen yiğit kızlara selamlarımı gönderiyorum. Mazlumlar için inşirah var, zalimler için yaşasın cehennem."

Yorumlar (0)
18°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 03 Haziran 2020
İmsak 03:30
Güneş 05:26
Öğle 13:07
İkindi 17:06
Akşam 20:38
Yatsı 22:26
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P