GÜNDEM

Şehit Ömer Halisdemir için hatıra para talebi!

15 Temmuz FETÖ'nün darbe kalkışmasında büyük kahramanlık gösteren şehit Astsubay Ömer Halisdemir ve tankın önüne yatarak, darbe girişimini önlemeye çalışanlar için Konyalı aşık İbrahim Demirtaş, hatıra para basılmasını istedi.

Şehit Ömer Halisdemir için hatıra para talebi!
Konya'da 45 yıldır şiir, destan, bozlak, türkü gibi türlerde yaklaşık 400 eseri olan 60 yaşındaki 5 çocuk işçi emeklisi aşık İbrahim Demirtaş, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından kazanılan demokrasi zaferinin anısına, BİMER aracılığıyla Merkez Bankası'nı hatıra para basılması için talepte bulundu.

"Ömer Halisdemir'in fotoğrafı ile para basılsın"  

Demirtaş, geçen 27 Ekim günü yaptığı talebinde, darbe girişimi sırasında Ankara'daki Özel Kuvvetler Komutanlığı'nı ele geçirmek isteyen darbeci general Semih Terzi'yi öldürdükten sonra şehit edilen Astsubay Ömer Halisdemir'in fotoğrafı ile tankların önüne yatarak darbeyi önleyenlerin fotoğraflarının bulunduğu hatıra para basılmasını istedi.

"Öneriniz kaydedildi"  

Merkez Bankası yetkilileri de, geçen 10 Kasım günü Demirtaş'a talebin olumsuz olduğu yönünde cevap mektubu gönderdi. Merkez Bankası tarafından gönderilen cevapta, "Bankamızca hatıra kağıt para basımı gerçekleştirilmemektedir. Bununla birlikte dolaşıma çıkarılan banknotlarımızın arka yüzlerindeki temalar, genellikle ünlü Türk büyükle, bilim adamları ve düşünürleri, Anadolu Medeniyetleri, doğal ve tarihi turistik güzellikler gibi alternatifler arasından belirlenmektedir. Bu çerçevede, banknotlarımız üzerinde başvurunuzda belirttiğiniz öneri gibi ülkemiz açısından çok önemli yeri olan şahsiyetlere ve olaylara yer verilmesine özen gösterilmektedir. Ancak bugün itibariyle yeni bir banknot kupürü veya yeni bir emisyon gurubu banknot basımı yönünde bir çalışma bulunmamaktadır. Ayrıca banknotlarımıza yönelik olarak sizin gibi duyarlı vatandaşlarımızca yapılan her türlü öneri daha sonra yapılacak çalışmalarda değerlendirilmek üzere kayıt edilmektedir" denildi.

Konular: merkez bankası, 15 temmuz, konya, Şehit,

Yorumlar