Sekiz bin 778 Gün Oruç Tutmak

Ramazan ayının il haftalarını yaşadığımız bu günlerde Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde yaşayan Osman Ay isimli vatandaş gündem oldu.

Gündem 30.06.2014, 08:58 24.04.2018, 12:10
Sekiz bin 778 Gün Oruç Tutmak

 Osman Ay isimli vatandaş tam 8 bin 778 gündür oruç tutuyor;

YAPTIĞIM TAMAMEN ALLAH RIZASI İÇİN

Osman Ay, bu süre zarfında hiçbir sağlık problemi yaşamadığını belirtti. Sağlıklı ve huzurlu olmasını oruca borçlu olduğunu belirten Osman Ay, "Market içerisinde üç aylar girmişti. Ben de üç aylarda oruç tuttum. Sağlığıma bir zararı olmadığı için madem buradan bir yere çıkmıyorum, beş vakit namazımı da kılıyorum. Bunu oruçlu olarak değerlendireyim düşüncesiyle oruç tutmaya başladım. Herhangi bir amaç için başlamadım. Kesinlikle bir diyet ya da herhangi bir şey için de yapmıyorum. Tamamen yaptığım Allah rızası için" dedi.

25 SENE İÇERİSİNDE NE SICAKLAR GEÇTİ

Kendisinin 25 yıldır oruç tuttuğunu belirten Ay, insanlara her gün olmasa bile haftanın belirli günlerinde oruç tutmalarını tavsiye etti. Oruç tutamadığını belirten insanlara da tavsiyelerde bulunan Osman Ay, şunları söyledi;

“İnsanlar gerçekten Allah-ü Teala’ya güzellikle yaklaşırsa, Allah da onlara kolaylıklar veriyor. 25 sene içerisinde ne sıcaklar geçti. Düşünün ben marketimde bu kadar gıdanın içerisindeyim ve onca insanla uğraşıyorum. Ama Allah insana gerçekten kolaylıklar veriyor. Ben her zaman ‘Allah'ım maddiyatla değil manevi ruhumla benim vücudumu doyur’ demişimdir. Hakikaten şu sıcak günlerde bile ne bir susuzluk ne bir açlık hissetmiyorum. O kadar büyük bir performans var ki anlatamam. Oruç insanı dinç tutuyor sağlıklı yapıyor. Performanslı yapıyor. Zaten oruç tutan insanda negatif hiçbir şey yok, herşey pozitif olur" dedi. 
Yorumlar (0)