Selahattin Demirtaş'ın cezaevinde rahatsızlandığı iddiası

HDP'nin eski Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ın cezaevinde rahatsızlandığı iddia edildi. Demirtaş'ın kardeşi ve avukatı Aygül Demirtaş, Twitter'dan yaptığı açıklamada, ağabeyinin 26 Kasım Salı günü göğüs sıkışması ve nefes alamaması nedeniyle kalp rahatsızlığı geçirdiğini, buna bağlı olarak bilincinin kapandığını söyledi.

Gündem 02.12.2019, 15:14 02.12.2019, 16:03
Selahattin Demirtaş'ın cezaevinde rahatsızlandığı iddiası

Terör suçu nedeniyle cezaevinde bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın fenalaştığı ve kendisine acil olarak müdahale edildiği ortaya çıktı.

HDP'nin eski Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ın kardeşi ve avukatı Aygül Demirtaş, Twitter'dan ağabeyinin sağlık durumu hakkında paylaşımlarda bulundu.

Aygül Demirtaş'ın açıklamasına göre Demirtaş’ın, göğüs sıkışması ve nefes alamaması nedeniyle bilinci kapandı ve uzun süre bilinci kapalı şekilde hücresinde kaldı. Demirtaş'a ilk müdahaleyi ise, hücre arkadaşı Abdullah Zeydan yaptı.

Hastaneye sevki talep edildi

Kardeş Demirtaş, tweetlerinde şu ifadeleri paylaştı:

"Sonrasında ambulans çağrılmış, kendisine sadece EKG yapılmıştır. Müvekkilimiz acil servis yerine, kapsamlı bir müdahale ve tedavi için kliniğe sevkini talep etmiştir. Cezaevi doktoru da Demirtaş’ın kardiyoloji, nöroloji ve gastroenteroloji olmak üzere üç ayrı bölüme sevk edilmesini istemiştir. Biz de avukatları olarak cezaevi idaresiyle yaptığımız görüşmede, derhal hastaneye sevkini talep ettik. Ancak Demirtaş, aradan 7 gün geçmesine rağmen hastaneye sevk edilmemiştir. Böylesi hayati önemdeki bir sağlık sorununa rağmen hastaneye sevk edilmemesi, açıkça hayati risk altında tutulduğu anlamına gelmektedir"

HDP'den açıklama

HDP Genel Merkezi'inden yapılan açıklama da şu ifadelere yer verildi:

Önceki dönem Eş Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş’ın sağlık durumuna ilişkin avukatları tarafından verilen bilgilere ilişkin hükümeti ve Adalet Bakanlığı’nı acilen açıklama yapmaya çağırıyoruz.

Sayın Demirtaş’ın sağlığına ilişkin son durum nedir?

Neden hastaneye sevki yapılmamıştır?

Demirtaş’ın tam teşekküllü bir hastaneye sevki için gerekli işlemler derhal yapılmalıdır. Şu ana kadar bunun gerçekleştirilmemiş olması kesinlikle kabul edilemez ve tüm sorumluluk yetkililerdedir.

Meclis Başkan Vekilimiz ve Grup Başkanvekillerimiz Edirne Cezaevine hareket edeceklerdir.

Yorumlar (1)
Ali Baba 6 ay önce
Gebersin hain, bir pislik daha eksilir dünyadan.
11°
kapalı
Namaz Vakti 29 Mayıs 2020
İmsak 03:34
Güneş 05:29
Öğle 13:07
İkindi 17:05
Akşam 20:34
Yatsı 22:20
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P