Şerefsizlere hadım şoku!

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Özgecan Aslan'ı katleden şerefsizlere hadım cezasının verilebileceğini söyledi.

Gündem 19.02.2015, 16:40 24.04.2018, 12:59
Şerefsizlere hadım şoku!

 Türkiye günlerdir hunharca katledilen Özgecan Aslan'ın katillerine verilecek cezayı konuşurken, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’dan konuyla ilgili çarpıcı bir açıklama geldi.

İdam ve hadım cezası tartışılırken, mevcut yasa ile tedaviye dönük doktor raporu üzerine faile kastrasyon (kimyasal yollarla cinsel gücün yok edilmesi) yapılabileceği ortaya çıktı.

Esra Yazdıç Demir'in Habertürk'te yayımlanan haberine göre, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ın konuyla ilgili açıklamaları şöyle:

-Yasal olarak hadım Türkiye’de var mı?

2009’da Meclis’e Alev Dedegil’in verdiği ve sonra kadük olmuş bir teklif bu. Sonra ben bakan olunca Alev Hanım’la gerekli görüşmeleri yaptık ve bu bir tasarıya dönüştü. O şekilde geçen yıl haziran ayında yasalaştı. Orada bir yanlış ifadelendirme var. Kastrasyon tüm dünyada bir ceza yöntemi olarak değil bir tedavi yöntemi, toplumu koruma yöntemi olarak kullanılır. Faili tedavi, toplumu failden koruma şeklinde. Tıbbi bir yöntemdir. Tıbbi bir gereklilik olduğu tespiti ile uygulanabilir. Kastrasyon, yani o ilaçlar uygulandığı sürece etkilidir. İlaçlar kullanılmadığında kişi eski haline döner.

-Özgecan’ın failine kastre uygulanabilir o zaman değil mi?

Uygulanır mı uygulanamaz mı bilemeyiz. Bakın bu yasada odak noktası kişinin tıbbi gerekliliklerle bu şekilde tedavi edilmesidir. Başka saiklerle, hunharca hislerle mi bunu yaptı, bunu bilmiyoruz. Bu ancak doktor raporu ile tespit edildikten sonra uygulanabilir.

Yorumlar (0)
16°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 25 Mayıs 2020
İmsak 03:39
Güneş 05:31
Öğle 13:06
İkindi 17:04
Akşam 20:31
Yatsı 22:15
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P