GÜNDEM

Sigara yasağına 5 metre kuralı geliyor

Sigara içenlere kötü haber Sağlık Bakanı Recep Akdağ'dan geldi. Sigarayla mücadele kapsamında hazırlanan yeni düzenlemede açılır kapanır alanların kapalı sayılması ve sigara içilebilen alanın binadan 5 metre uzak olma zorunluluğu bulunuyor.

Sigara yasağına 5 metre kuralı geliyor
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sigarayla mücadelede ikinci önlem paketi hazırladıklarını açıkladı. Hem bilinçlendirme kampanyası hem de yasal mücadeleyi içeren ikinci bir çalışma yapıldığını kaydeden Akdağ, düzenleme taslağının Bakanlar Kuruluna sunulduğunu bildirdi. Akdağ, en kısa sürede yeni düzenlemeyi yasallaştırmak istediklerini söyledi.

Kaçaklar önlenecek

Hazırlanan ikinci önlem paketinin temel unsurları ise şöyle: Sigara markası çok küçük ve görülmesi zor yerde olacak ve geri kalan yüzeyin tamamı uyarılardan oluşacak. Sigaraların satış noktasındaki görünürlüğü yeniden düzenlenecek ve kesinlikle içi görünmeyen kapalı kutularda bulunacak. Kafe, restoran ve eğlence yerlerinde sigara içmeye izin verilen, üstü ve yanları açılır - kapanır alanlar da “kapalı alan” sayılacak ve sigara içilmesi yasaklanacak.

Eğlence yerleri, kafe ve restoranlarda, otellerde kapılardan en az 5 metre uzaklıkta sigara içilebilecek. Sarma tütün olarak adlandırılan, sigara sarmaya uygun kıyılmış tütün satışına yönelik kısıtlayıcı düzenleme yapılacak. Bu ürünlerin vergisiz, kayıt dışı ya da kaçak olarak satılması önlenecek.

Cezamı öderim yok

Recep Akdağ, işletmelerin cezayı ödemeye razı olarak sigara içmeye izin vermesinin mümkün olmadığını söyledi. Cezaların katlanarak büyüyeceğini devamı halinde ise mutlaka kapatma cezası verileceğini belirtti.

Konular: yasak, sigara,

Yorumlar