GÜNDEM

Şii Milisler: Türk ordusuyla savaşırız!

Şii milis grubu Heşdi Şabi, Türk Ordusu’nun Irak’ta “işgalci” olarak tanımladı ve çekilmemeleri durumunda DAEŞ’le savaştıkları gibi Türk Ordusu’yla da savaşacaklarını bildirdi.  

Şii Milisler: Türk ordusuyla savaşırız!
Heşdi Şabi Güvenlik Sözcüsü Yusuf El Kilabi, “Türk Ordusu Irak topraklarından çekilmezse, Musul operasyonunun başlamasıyla sadece DAEŞ’le değil Türk Ordusu’yla da savaşırız” dedi.
 
Yusuf El Kilabi, “Irak’ın kuzeyinde bulunan güçler işgalcidir ve Irak Hükümeti tarafından davet edilmemiştir. Bu şekilde kalmaları durumunda onlara işgalci güç muamelesi yapar, IŞİD’le savaştığımız gibi onlara karşı da savaşırız. Aynı şekilde Türk Ordu güçlerine karşı da geliriz” ifadelerini kullandı.

IRAK TUTUMUNU NETLEŞTİRMELİ
 
Öte yandan Irak Parlamentosu Sünni üyesi Ahmed El Cuburi, Irak’ın en kısa zamanda tutumunu netleştirip Türk güçlerinin Irak’tan çıkarılması için Birleşmiş Milletler (BM), BM Güvenlik Konseyi ve Arap dünyasından talepte bulunmasını istedi.

SÜNNİ MÜEZZİNİ MİNAREYE BAĞLAYIP PATLATMIŞLARDI

Irak'ta yaşanan bir infaz görüntüsü bölgede İran destekli Şii milislerinin Sünnilere yönelik katliamlarının ne dereceye ulaştığını gösteririyor. Sosyal medyada yayınlanan dehşet verici bir görüntüde, Şii Mehdi ordusuna bağlı milislerin Bağdat kentinde bulunan bir Camiinin müezzinini minaraye asarak sloganlar eşliğinde minareyi patlattığı görüntüler yer alıyor.

MECLİSİN KÜRT ÜYESİ: NEDEN SADECE TÜRKİYE'DEN SÖZ EDİLİYOR?

Rudaw'a konuşan Irak Parlamentosu Kürt üyesi Arafat Kerem ise Iraklı tarafları eleştirerek,“Madem ki doğru yapıyorlar, o zaman ayrım gözetmeden Irak’ın içişlerine karışan bütün ülkeleri çıkarsınlar” dedi.

Arafat Kerem sözlerini şöyle sürdürdü:

“Neden diğer taraflardan, örneğin Bağdat’a kadar gelen İran’dan söz edilmiyor? Neden sadece Türkiye’den bahsediliyor? Çünkü belli bir amaçları var. Madem öyle, konu parlamentoda anayasal çerçevede ele alınsın. Bir taraftan bahsedip diğerini görmezden gelmesinler.”


 
 

Konular: türk ordusu, ırak, Şii milis,

Yorumlar