GÜNDEM

Şimdi HDP için hesap vakti!

PKK'nın siyasi yüzü sayısız çağrıya karşın ifade vermeyi reddederek yargıya meydan okuyan 15 HDP milletvekilinden 12’si gözaltına alındı

Şimdi HDP için hesap vakti!

2 yıl önce Ayn el-Arab’daki DAEŞ’lileri bahane ederek sokakları kan gölüne çeviren HDP’liler için hesap günü geldi. Başta Eş Başkanlar Demirtaş ve Yüksekdağ olmak üzere 9 vekil tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Meydan okuma hadisizliği

Sayısız çağrıya karşın ifade vermeyi reddederek yargıya meydan okuyan 15 milletvekilinden 12’si gözaltına alındı. Demirtaş ve Yüksekdağ’ın da aralarında bulunduğu 9 vekil tutuklanırken, 3’ü adli kontrolle serbest bırakıldı. Adreslerinde bulunamayan 3 vekilden 2’sinin yurt dışına kaçtığı belirlendi.

Haklarındaki fezlekelerin karara bağlanması için Meclis'te dokunulmazlıkları kaldırılan HDP'lilerle ilgili yargı düğmeye bastı. Diyarbakır, Hakkari, Van, Şırnak ve Bingöl Cumhuriyet Başsavcılıklarınca yürütülen terör soruşturmaları kapsamında HDP'li milletvekillerine yönelik operasyon düzenlendi. İsimleri gözaltı listesinde bulunan 15 HDP'liden 12'si, çeşitli illerde gözaltına alındı.

Yüksekdağ Kocaeli'de

Selahattin Demirtaş-Figen Yüksekdağ

Selahattin Demirtaş-Figen Yüksekdağ

DTK, KCK ve 6-8 Ekim olaylarına yönelik soruşturmalar kapsamında ifade vermeye gitmedikleri için gözaltına alınan isimlerin başında gelen HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı.

Demirtaş ve Yüksekdağ önce Diyarbakır'dan uçakla Kocaeli'ye getirildi. Figen Yüksekdağ Kandıra ilçesindeki Kocaeli F Tipi Cezaevi'ne, Selahattin Demirtaş ise helikopterle götürüldüğü Edirne'deki F Tipi Cezaevine konuldu.

Edirne’ye helikopterle getirilen Selahattin Demirtaş F Tipi Cezaevine konuldu.

Edirne’ye helikopterle getirilen Selahattin Demirtaş F Tipi Cezaevine konuldu.


Operasyonlar kapsamında Demirtaş ve Yüksekdağ'ın dışında, Şırnak milletvekilleri Ferhat Encü, Leyla Birlik, Hakkari milletvekilleri Selma Irmak, Abdullah Zeydan, Diyarbakır milletvekilleri İdris Baluken, Nursel Aydoğan, Ziya Pir, İmam Taşçıer, Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ile Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım da yakalandı.

9'U Tutuklandı 3'ü serbest

Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan ise adresinde bulunamadı. Akdoğan'ın aranmasına devam ediliyor. Zanlılardan Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, İdris Baluken, Gülser Yıldırım, Nursel Aydoğan, Leyla Birlik, Selma Irmak, Abdullah Zeydan ve Ferhat Encü tutuklandı, Sırrı Süreyya Önder, Ziya Pir, İmam Taşçıer ise adli kontrol hükümleriyle serbest bırakıldı.

Sırayla cezaevine

Gülser Yıldırım-Selma Irmak-Ferhat Encü-Abdullah Zeydan

Gülser Yıldırım-Selma Irmak-Ferhat Encü-Abdullah Zeydan


Diyarbakır'da gözaltına alınan Nursel Aydoğan ile Midyat'ta yakalanan Leyla Birlik ile Ferhat Encü, Şırnak Sulh Ceza Hakimliğince tutuklandı. Selma Irmak da Hakkari'de cezaevine gönderilirken, Diyarbakır'da Gülser Yıldırım hakkında da tutuklama kararı verildi.

Leyla Birlik

Leyla Birlik


Zanlılar 'terör örgütü propagandası' 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik', 'suç ve suçluyu övmek', 'askeri yasak bölgelere girmek', 'örgüt adına suç işlemek' gibi maddelerle suçlanıyor. Tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen Abdullah Zeydan da akşam saatlerinde tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Bayan Terör

Terör örgütü MLKP'nin yöneticiliğinden HDP'ye transfer olan ve “Sırtımızı PKK'ya dayadık” ifadesiyle büyük tepki toplayan Figen Yüksekdağ, 2012'de AK Parti binasına saldırı girişiminde parçalanarak ölen canlı bomba Yasemin Çiftçi'yi de 'rahmetle' anmış, “Devrimci hareketin komünist evlatları olarak bizler asla yenilgiyi kabul etmedik. Çok can aldık, çok can verdik. Yasemin yoldaşın izinden yürümeye devam edeceğiz” demişti. Ayrılıkçı terör örgütüne siyasi taşeronluk yapan Yüksekdağ, ifade vermeye gitmeyince polis onu Ankara'daki evinde gözaltına aldı. Soruşturma dosyası Diyarbakır'da bulunduğu için bu kente sevk edilen Yüksekdağ, sevk edildiği adliyede savcılık işlemlerinin ardından mahkeme tarafından tutuklandı.

3 isim serbest

Ziya Pir-İmam Taşçıer-Sırrı Süreyya Önder

Ziya Pir-İmam Taşçıer-Sırrı Süreyya Önder


Gözaltına alınan HDP'li vekillerden Sırrı Süreyya Önder, İmam Taşçıer ve Ziya Pir, sorgularının ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Ankara'da gözaltına alındıktan sonra dosyalarının bulunduğu Diyarbakır'a götürülen isimlerden Önder hakkında savcılık, tutuklama istedi. Mahkemeye sevk edilen Önder, yurtdışı yasağı hükmü konularak serbest bırakıldı. Önder, 'suç işlemek amacıya örgüt kurmak', 'silahlı terör örgütüne üye olmak', 'halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik' ile suçlanıyor. Savcılık, Taşçıer ile Pir'i ise mahkemeye sevklerine gerek duymaksızın sorgularının ardından salıverdi.


İlk karar Bingöl'den

İdris Baluken

İdris Baluken

İfade vermeye gitmeyen HDP'lilere operasyon kapsamında, HDP Grup Başkanvekili ve Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken, partisinin genel merkezinde gözaltına alındı. Polis ekiplerince yakalanan Baluken, binadan çıkartıldığı sırada bir grup partili eylem yaptı. Dosyası Bingöl Başsavcılığında bulunduğu için bu kente sevk edilen Baluken, savcılık sorgusunun ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Böylece HDP'lilerle ilgili ilk tutuklama kararını Bingöl'deki mahkeme vermiş oldu. Baluken'le ilgili suçlamalarsa şöyle: 'Suçu ve suçluyu övmek', 'terör örgütü propagandası', 'örgüt adına suç işlemek', 'milleti ve devleti alenen aşağılamak'.

Kaçtılar

Sarıyıldız, PKK’ya makam aracıyla silah taşırken suçüstü yakalanmıştı.

Sarıyıldız, PKK’ya makam aracıyla silah taşırken suçüstü yakalanmıştı.


Hakkında yakalama kararı bulunan HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ve Van Milletvekili Tuba Hezer Öztürk bir süre önce yurtdışına kaçmıştı. PKK'lı teröristlere silah verirken yakalanan Sarıyıldız'ın fezlekesinde 'terör örgütüne isteyerek yardım etmek', 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik', 'silahlı terör örgütüne silah sağlamak' suçları bulunuyor.

T, H. Öztürk

T, H. Öztürk

Benzer suçlardan dosyası bulunan Tuğba Hezer Öztürk ise PKK'lı Sıdıka Yıldız'ın Van-Başkale'deki cenaze törenine katılmış ve tabutu taşımıştı. Öztürk, ayrıca 17 Şubat'ta Ankara Merasim Sokak'ta asker ve 29 sivilin şehit olduğu bombalı terör saldırısını düzenleyen canlı bomba Abdulbaki Sömer için kurulan sözde taziye çadırını ziyaret etmişti. Her iki isim de dokunulmazlıkların kaldırılmasının ardından yurtdışına çıkmış ve bir daha da ülkeye dönmemişti. Öztürk son olarak Belçika'nın başkenti Brüksel'de PKK yandaşlarının düzenlediği gösteride görüldü.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, terör soruşturması kapsamında Diyarbakır'daki evinde gözaltına alındı. Demirtaş, 2014 yılında Suriye'nin kuzeyindeki Ayn el-Arab ilçesine DAEŞ'lilerin girdiğini bahane ederek 'isyan' çağrısında bulunmuş ve 35 kentte çıkan olaylarda 2 polis şehit olmuş, kurban eti dağıtan Yasin Börü ile 3 arkadaşı da dahil 31 kişi katledilmişti. 221 vatandaşla 139 polisin de yaralanmasına yol açan 'Kobani eylemleri' sırasında PKK yandaşları, birçok ev, işyeri, okul, müze, yurt ve kültür merkezini kundaklamıştı. Olaylar nedeniyle zarar gören esnafa devlet tarafından yaklaşık 50 milyon liralık ödenek sağlanırken, şiddet eylemlerinin devlete maliyetinin 300 milyon liranın üzerinde olduğu belirlenmişti.

Onlar gelmişti


Milletvekillerinin yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin anayasada değişiklik yapılmasının ardından vekillerin yargılanmasına başlanmıştı. Adalet Bakanlığı dokunulmazlıkları kaldırılan vekillere ait 810 fezlekenin tamamını savcılıklara göndermişti. Böylece dokunulmazlıkları kaldırılan 154 milletvekilinin tamamı için yargı yolu açılmıştı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Bursa Cumhuriyet Başsavcılığının 'halkı alenen tahrik' suçundan hakkında yürüttüğü soruşturma kapsamında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına talimatla 13 Temmuz'da ifade vermişti. Bahçeli, Ankara Adliyesinden ayrılırken gazetecilere, “Dokunulmazlıkların fezlekeler yoluyla muhatabı kimse savcılarımızın çağrılarına icabet etmeli” demişti. CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal da 3 Ağustos'ta, hakkında düzenlenen bir fezleke nedeniyle Antalya Adliyesi'nde ifade vermişti. AK Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar da Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığında ifade vermişti. HDP'li Kadri Yıldırım'ın da daha önce savcılığa ifade verdiği ve Yıldırım'ın isminin bu yüzden gözaltı listesinde bulunmadığı öğrenildi.

Diyarbakır'da Demirtaş ve Yüksekdağ'ın adliyedeki işlemleri sürerken bir grup, adliye önüne gelerek eylem yaptı. Bina önünde oturma eylemi başlatan ve polisin uyarısıyla da dağılmayan göstericilere müdahale edildi. Aralarında DBP Eş GenelBaşkanı Sabahat Tuncel ve tutuklanan Figen Yüksekdağ'ın eşi Sedat Şenoğlu'nun da bulunduğu 10 kişi gözaltına alındı.Diyarbakır’da Demirtaş ve Yüksekdağ’ın adliyedeki işlemleri sürerken bir grup, adliye önüne gelerek eylem yaptı. Bina önünde oturma eylemi başlatan ve polisin uyarısıyla da dağılmayan göstericilere müdahale edildi. Aralarında DBP Eş Genel Başkanı Sabahat Tuncel ve tutuklanan Figen Yüksekdağ’ın eşi Sedat Şenoğlu’nun da bulunduğu 10 kişi gözaltına alındı.

Diyarbakır’da Demirtaş ve Yüksekdağ’ın adliyedeki işlemleri sürerken bir grup, adliye önüne gelerek eylem yaptı. Bina önünde oturma eylemi başlatan ve polisin uyarısıyla da dağılmayan göstericilere müdahale edildi. Aralarında DBP Eş Genel Başkanı Sabahat Tuncel ve tutuklanan Figen Yüksekdağ’ın eşi Sedat Şenoğlu’nun da bulunduğu 10 kişi gözaltına alındı.

Taşkınlığa geçit yok

Diyarbakır'da Demirtaş ve Yüksekdağ'ın adliyedeki işlemleri sürerken bir grup, adliye önüne gelerek eylem yaptı. Bina önünde oturma eylemi başlatan ve polisin uyarısıyla da dağılmayan göstericilere müdahale edildi. Aralarında DBP Eş Genel Başkanı Sabahat Tuncel ve tutuklanan Figen Yüksekdağ'ın eşi Sedat Şenoğlu'nun da bulunduğu 10 kişi gözaltına alındı.

Sabahat Tuncel

Sabahat Tuncel

Holiganlar işbaşında

ANKARA-İSTANBUL-ANTALYA

Ankara-İstanbul- Antalya

HDP'li vekillere yönelik operasyon sonrası birçok kent gösterilere sahne oldu. İstanbul'da Beyoğlu, Esenyurt ve Kadıköy'de eylem yapan gruplara biber gazı ve tazyikli suyla müdahale edildi. Polis müdahalesinin ardından göstericiler, ara sokaklara dağıldı. Ankara'da ise DİSK, KESK ve HDP'liler Kızılay'da toplanırken polis, taşkınlığa neden olanları gözaltına aldı. Antalya'da da HDP il başkanlığında toplanan grup izinsiz yürüyüşe geçti, güvenlik güçlerine saldırdı. Gruba tazyikli su sıkıldı, bazı protestocular gözaltına alındı.

Konular: Figen Yüksekdağ, selahattin demirtaş, idris baluken, hdp,

Yorumlar