GÜNDEM

Sınıra duvar projesi yeniden

TSK’nın Suriye’nin kuzeyinde operasyonları sürerken, sınır güvenliğini sağlamak amacıyla yürürlükteki Sınır Kalkanı Projesi de hızlandırıldı.

Sınıra duvar projesi yeniden
200 kilometrelik kısmı 15 Temmuz darbe girişimine kadar tamamlanan 911 kilometrelik Suriye sınırına duvar örülmesi projesi, yeniden başlatıldı.

BU YIL 400 KİLOMETRE BİTİRİLECEK

Duvar örülemeyen hattın farklı noktalarında başlayan 200+200, toplam 400 kilometrelik bölümü bu yıl içinde, kalan 300 kilometrelik bölümü de önümüzdeki yıl bitirilecek.

Böylelikle 911 kilometrelik sınırın tamamı, 2 metre genişliğinde ve 4 metre yüksekliğindeki duvarla kapatılmış olacak. Sınırdan Türkiye’ye terörist ve kaçakçı sızmalarının önüne geçilecek.

HEM İÇERİDE HEM DIŞARIDA GÜVENLİK SAĞLANACAK

Fırat Kalkanı Harekâtı, sınırın terör örgütlerinden temizlenmesi, sınırda beton duvar ve güvenlik sistemlerinin devreye sokulmasıyla terörist ve kaçakçı sızmalarının önüne geçilecek.

Yeni göç dalgaları durdurulacak ancak beton blokların aralarında kontrollü olarak askeri unsurların geçişleri ve insani yardımlar için güvenli geçiş noktaları oluşturulacak.

Fırat Nehri’nden Karkamış Gümrük Kapısı’na kadar getirilen duvar, Cerablus’un batısına doğru devam ediyor. Duvar bittikten sonra havadan da İHA’larla bölgenin ve hattın güvenliği sağlanacak.
Konular: proje, fırat kalkanı, 200 km, türkiye,

Yorumlar