GÜNDEM

Son anketlerde 'Evet' rekor kırdı

A&G anket şirketinin araştırmalarına göre referandum sonuçları %61 'Evet' oyu çıktı. Anket 7 coğrafi bölge ve 42 ilde 3 bin denekle yüz yüze görüşme yöntemiyle gerçekleştirildi.16 Nisan'da referanduma giden Türkiye'de, halkın Cumhurbaşkanlığı Sistemi hakkında neler düşündükleri de yer aldı.

Son anketlerde 'Evet' rekor kırdı
A&G anket şirketinin araştırmalarına göre referandum sonuçları %61 'Evet' oyu çıktı. Anket 7 coğrafi bölge ve 42 ilde 3 bin denekle yüz yüze görüşme yöntemiyle gerçekleştirildi.16 Nisan'da referanduma giden Türkiye'de, halkın Cumhurbaşkanlığı sistemi hakkında neler düşündükleri de yer aldı.

Araştırmada gidilen iller

Araştırmada gidien iller Adana, Afyon, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Batman, Bingöl, Bursa, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, Isparta, İzmir, Karabük, Kayseri, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Trabzon, Uşak, Van ve Zonguldak’tır.

Siyasi Partiler

Evet diyenler yüzde 61.5, hayır diyenler ise yüzde 19.7 çıktı.Cinsiyet

Kadın seçmenlerin yüzde 40.9’u bilmiyor veya yanlış biliyor.

18-30 yaş seçmenin 37.9’u yanlış biliyor veya bilmediğini söylüyor.

Kararsızların %51.8’i referandumda oylanacak sistemde siyasi partilerin olmadığını veya bilmediğini söylüyor.

Cumhurbaşkanlığı sistemi hakkında sorular soruldu.

Milletvekilleri ve meclis var mı?

‘Bilmiyorum’ diyen kadınlar yüzde 24

Kadın seçmenlerin %37.2’si bilmiyor veya yanlış biliyor.

Eğitim seviyesi 

Üniversite mezunu seçmenlerin yüzde 22.3’ü milletvekilleri ve meclis yok diyor.

İlkokul ve daha alt eğitim gruplarında yer alan seçmenin %46.3’ü Cumhurbaşkanlığı sisteminde siyasi partilerin olmadığını veya bilmediğini söylüyor.

Koalisyon olur mu?

Referanduma giderken seçmenlerin yarıdan azı, %47.9’u yeni sistemde koalisyon olmaz diyor.

Kadın seçmenlerin %56.0’sı, ilkokul ve daha alt eğitim gruplarında yer alanların ise %60.8’i, koalisyon olur veya bilmiyorum diyor.

Referandumda ne diyeceğine henüz karar vermediğini söyleyenlerin %48.2’si, oylanacak yeni sistemde koalisyon olup olmayacağını bilmediğini söylüyor.
 

Konular: referandum anket,

Yorumlar