GÜNDEM

Sözcü paçavrasından skandal karikatür

Sözcü paçavrası açıklanan ekonomiye destek kararları üzerinden algı operasyonu yaptı. Sözcü manşetinde , “Kriz vatandaşa yükleniyor” iddiasında bulundu. Sözcü paçavrası yine birinci sayfasında yer verdiği çirkin karikatür de tepki çekti.

Sözcü paçavrasından skandal karikatür
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Dövizleri bozdurun, TL ve altına çevirin” çağrısı sonrası Türkiye genelinde kampanya başlatıldı. Vatandaş, iş adamları, siyasetçiler ellerindeki dövizleri bozduruyor. Dolardaki yükseliş ise durdu, yaşanan gelişmelerin ardından düşmeye başladı.
Öte yandan, Başbakan Binali Yıldırım dün ekonomiye destek için alınan yeni kararları açıkladı. Firmaların nakit sıkıntısını gidermek için 250 milyar liraya kadar kredi hacmi oluşturulacak. 2017’de 600 bin kişiye iş imkanı sağlanacak. İstihdamı korumak ve artırmak için de SSK prim ödemeleri 3 ay ötelenecek. KOBİ’lere bir yıl geri ödemesiz 50 bin TL’lik faizsiz kredi imkanı geliyor.
Başbakan’ın açıkladığı kararlara iş dünyası olumlu yaklaşıyor. Ayrıca 600 bin kişiye oluşturulacak istihdam da dikkati çekiyor.Sözcü'den küstah manşet 


Tüm bu gelişmelere rağmen, karalama kampanyalarını amansızca sürdüren Sözcü gazetesi, yine hükümeti hedef aldı. Açıklanan kararların, “İşçi, memur, emekli ve çitçiye hiçbir faydası olmadığını” iddia eden gazete, “Krizin yükü vatandaşa yüklenecek” diyerek algı operasyonu yaptı.
Gazetenin manşetten yaptığı algı operasyonunun hemen altında yer alan karikatür de tepki çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısıyla vatandaşın dolar bozdurmaya koştuğunun farkında olmadığı belli olan gazete, iki kişinin dolar üzerinden konuşmasını verdiği karikatüründe çirkin imalarda bulundu. Öte yandan, karikatürde çirkin bir el hareketinin de yer aldığı görüldü. 

Konular:

Yorumlar