GÜNDEM

Sultanahmet saldırısında 2 kişiye tahliye

Sultanahmet'te gerçekleştirilen bombalı saldırıda iki kişi tahliye edildi.

Sultanahmet saldırısında 2 kişiye tahliye
İstanbul Adalet Sarayı'nda bulunan 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada 7 tutuklu sanık ile avukatları hazır bulundu. Duruşmada 4 kişi tanık olarak dinlendi.

"DAEŞ'ten kaçarak Türkiye'ye geldik"

Tanık Vakit Abdulkerim ifadesinde, sanıklardan Ayad Muneer Saud  ile arkadaş olduklarını belirterek, "Irak'ta ayrı ayrı işyerlerimiz vardı. IŞİD'ten kaçarak Türkiye'ye geldik. Manier Saud "ayad hawala" sistemi denilen işle uğraşmaktadır. Bu işle igili şirketi bulunmaktadır.
Özelikle Türkiye'ye göç eden muhacirler para transferlerini bu sistem aracılığı ile yapmaktadır. Ancak sanığın şirketi aracılığıyla kime para gider kimden gelir bilmiyorum. IŞİD örgütü ile bağlantısı olup olmadığını bilmiyorum" dedi. Bir başka tanık ise sanık Ayad
MuneerSaud'u 1.5 yıldır tanıdını belirterek "IŞİD'le bağlantısını görmedim" dedi.

Saldırganın eşi tanık olarak dinlendi

Sanıklardan Ayad Muneer Saud eşi Marıem Abdulsatar da duruşmada tanık olarak dinlendi. 

Eşinin IŞİD'le bir alakasının bulunmadığını söyleyen Marıem Abdulsatar, "6 yıllık evliyiz. Evlenmeden önce Al Rafidin isimli televizyonda çalışıyordu. Devlet kanalı mı özel mi bilmiyorum. Daha sonra birkaç şirkette çalıştı" dedi.Sanıklar tahliyelerini talep ettiler. Duruma sonunda, Ayad Muneer Saud ve Ömer Hallum Raheem tahliyelerine karar veren mahkeme duruşmayı ileri bir tarihe erteledi. 

İddianamede, 5'i tutuklu ikisi firari 26 şüphelinin, 7,5 yıl ile ağırlaştırılmış müebbet arasında değişen hapisle cezalandırılması isteniyor.  

İki kişi tahliye edildi

Davaya ilişkin ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan Ayad Muneer Saud Saud ve Omar Hallum Raheem Raheem'in tutuklu kaldıkları süre ve mevcut delil durumu gözetilerek, yurtdışına çıkış yasağı konulmak suretiyle serbest bırakılmasına hükmetti. Diğer 5 tutuklu sanığın bu hallerinin devamı ve firari iki sanığın yakalanmasının beklenilmesine karar veren heyet, duruşmayı erteledi.

 

Konular: terör, daeş, saldırı, Sultanahmet,

Yorumlar