GÜNDEM

Tarihçi-yazar Ebubekir Sofuoğlu: Atatürk aynı zamanda YSK başkanıydı

CHP referandumda istediği sonucu alamamasının hazımsızlığını yaşarken Tarihçi-yazar Ebubekir Sofuoğlu, 1923 yılında YSK’nın CHP'nin kontrolünde olduğunu ve Mustafa Kemal Atatürk’ün aynı zamanda Yüksek Seçim Kurulu Başkanı da olduğunu söyledi.

Tarihçi-yazar Ebubekir Sofuoğlu: Atatürk aynı zamanda YSK başkanıydı
CHP’nin referandumda istediği sonucu alamamasının ardından başlattığı tartışmalar sürerken, 1923 seçimlerinde yaşanan önemli bir detay ortaya çıktı.

Referandumun iptali için YSK’ya itirazda bulunan CHP’nin, 1923 yılında YSK’nın kendi kontrolünde olduğu belirtildi. Tarihçi-yazar Ebubekir Sofuoğlu, 1923 yılında seçimlere gidilirken, Mustafa Kemal Atatürk’ün aynı zamanda Yüksek Seçim Kurulu Başkanı da olduğunu söyledi.

"Meşrutiyet tartışmaları açılırsa CHP insan yüzüne çıkamaz"

Tarihçi-yazar Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, CHP’nin referandum sonuçlarını hazmedememesiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu, tarihten örnekler verdi.

Geçmişteki meşrutiyet tartışmalarının açıldığı takdirde CHP’nin insan içine çıkamayacağını belirten Sofuoğlu, “1923 yılında seçimlere gidilirken Mustafa Kemal Atatürk, CHP Genel Başkanı, Meclis Başkanı, Heyeti Vekiliye Reisi(Başbakan) ve aynı zamanda İntihat Heyeti Reisi( Yüksek Seçim Kurulu Başkanı). Bir siyasi parti genel başkanı YSK Başkanı olur mu? Bütün listeler Mustafa Kemal Atatürk’ün kontrolünden geçiyordu. CHP dönsün geçmişine baksın. CHP’nin demokratlık konusunda karnesi kesinlikle temiz değil. Şimdi seçim sonuçlarına itiraz eden CHP, geçmişte YSK’yı kendi kontrolünde tutuyordu. İnsanlar tabi ki bunu kabul etmiyordu ama taşkınlık da yapmıyordu.” dedi."Provokasyona gelmeyin"

CHP, YSK’nın mühürsüz oyları geçersiz saymasının yasaya aykırı olduğunu iddia ederek referandumun iptalini istemişti. CHP lideri Kılıçdaroğlu da referandum sonuçlarının istediği gibi olmamasının ardından vatandaşları sokağa çıkarma yönünde işaretler vermişti. Başbakan Yıldırım da “Ben milletime çağrı yapıyorum, provokasyonlara gelmeyin, tahriklere kapılmayın ve buna benzer çağrılara kulak asmayın.” diye yanıt vermişti.

Konular: Tarihçi-yazar Ebubekir Sofuoğlu, 1923, YSK, referandum,

Yorumlar