GÜNDEM

Terinizin size anlatmak istediği 7 hastalık

Terleme hemen hemen herkesin oldukça hassas olduğu konulardan bir tanesi. Öyle ki ter kokusu ve fazla terleme problemi olan kişiler genellikle toplumda pek çok karşılanmıyorlar. Terleme ne kadar insan vücudu için doğal bir durum olsa da sosyal hayatta olumsuz görülüyor.

Ancak elbette terlemeyi sadece irrite edici bulup eleştirip geçmek ya da bazı kozmetik ürünleri ile gölgelemeye çalışmak doğru bir davranış değil. Çünkü vücudumuzda sık sık yaşadığımız terleme bazı ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilir. O nedenle eğer geçmişe nazaran artan ya da sebebini anlayamadığınız bir terleme durumu ortaya çıktıysa mutlaka bir doktora görünmenizi tavsiye ederiz, teriniz size bir şeyler anlatmaya çalışıyor olabilir ve hastalığa karşı önlem almanızı işaret ediyor olabilir. Şimdi terlemeye neden olan hastalıkları inceleyelim.

1
Obezite

Hiç kuşku yok ki obezite beraberinde mutlaka terlemeyi getiriyor. Aslında obezite yalnızca terleme ile anlaşılacak bir hastalık değil. Fakat terleme gibi bir sorun ortaya çıktığında obezite iyice üstesinden gelinemez bir hastalık halini alıyor. Bu nedenle zaten sosyal yaşamda bir adım geriye düşen hastalar bir de terleme sorunu yüzünden iyice içlerine kapanıyorlar. O sebeple mutlaka bu hastalığın tedavisi için bir doktora görünmek gerekiyor.

2
Sıtma

Bilindiği gibi sıtma insanlara sivrisinekler yolu ile bulaşıyor. Aynı zamanda mikrobik bir rahatsızlık olan sıtma ile beraber terleme ve ateşlenme ortaya çıkabiliyor. O sebeple bir anda ortaya çıkan ve sürekli hale gelen terlemenizi kontrol altına almak için bir doktor ile görüşmenizde fayda olur.

3
İltihaplı Hastalıklar

Eğer iltihaplı bir hastalık geçiriyorsanız bu durum da vücudunuzda terleme yaratabilir. Özellikle bu tip hastalıklardan bazıları; tüberküloz, gut, iltihaplı romatizma ve kalp içi zarı iltihabıdır. Eğer ki bu tip hastalıklarla alakalı bir şüpheniz var ise hiç vakit kaybetmeden bir doktora muayene olun.

4
Sinir Sistemi Problemleri

Aşırı terlemenin stres, gerginlik ya da endişe ile beraber ortaya çıkabildiğini biliyoruz. Ancak bunların dışında bazı sinir sistemi rahatsızlıkları yüzünden de terleme meydana gelebiliyorlar. Özellikle parkinson ve alkolizm sorunları konusunda terleme ile karşılaşıldığı yaygın olarak görülüyor. Fakat bunlardan hangisinin olduğunu bilmek ya da öngörmek için vücuttaki diğer belirtilere de göz atmakta fayda olur.

5
Kalp Hastalıkları

Kalp rahatsızlıklarında terlemenin ortaya çıkmasının en önemli sebebi kişinin solunum konusunda zorlanması ve yeteri kadar oksijen alamamaya başlamasıdır. O sebeple özellikle kalp krizinde, kalp yetmezliğinde ya da endokarditte hastanın terleme sorunu ile karşıya karşıya kalmasına sıkça rastlanır. Zaten bu gibi durumlarda hiç vakit kaybetmeden doktora gitmek gerekecektir.

6
Kanser

Her kanser türü için geçerli olmasa da bazı kanser türlerinde belirti olarak terleme meydana gelebilir. Ağırlıklı olarak da lenfoma ile lösemi hastalıklarında hastalarda terleme şikayeti ortaya çıkabiliyor.

7
Tiroid Hastalıkları

Bilindiği üzere tiroid hastalıklarının farklı çeşitleri var ve bu farklı çeşitler hastalarda çok farklı belirtiler yaratabiliyor. Özellikle tiroid bezinin fazla çalışması olarak adlandırılan hipertiroid hastalığında hastalarda aşırı terleme ortaya çıkabiliyor. Elbette başka farklı belirtiler de meydana gelecektir ancak bu belirtileri başka sıradan sebeplere kesinlikle bağlamamak gerekiyor.

Konular: ter, terlemek, sağlık, hastalık

Yorumlar