GÜNDEM

Terör mahkemeleri kuruluyor!

OHAL kapsamında çıkarılan karanameyle darbeciler Ankara, İstanbul ve İzmir'de kurulacak terör mahkemelerinde yargılanacaklar. Ayrıca Türkiye'nin en büyük duruşma salonu da Ankara'da yapılacak.

Terör mahkemeleri kuruluyor!
Adli ve idari yargıda 1418 kişilik kararname yayımlayan Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), yetki kararnamesine ilişkin hazırlıklara başladı.

Kararnameyle görev yeri değiştirilen hakimlerin yetkileri belirlenecek.

TERÖR MAHKEMELERİ KURULACAK

HSYK bu kararnameyle darbe yargılamalarının yapılacağı Ankara, İzmir ve İstanbul’da, örgütlü suçlardan açılan davalara bakmakla yetkili “terör mahkemeleri” kuracak. Bu mahkemeler mevcut terör mahkemeleri ile birlikte darbe yargılamalarına bakacak.

DARBECİLER BU MAHKEMELERDE YARGILANACAK

Ankara, İzmir ve İstanbul’a birer terör mahkemesi kurulacağı belirtilirken, Ankara ve İstanbul’da kurulacak yeni mahkeme sayısının 2’den fazla da olabileceği ifade ediliyor.

Bu mahkemelere ilişkin kararın, bayramdan sonra açıklanması beklenen yetki kararnamesinde yer alması umuluyor.

Söz konusu mahkemeler, mevcut terör mahkemeleriyle birlikte darbe yargılamalarına bakacak. HSYK’nın yeni mahkemeleri soruşturmaların tamamlanmasına yakın bir tarihte hayata geçirebileceği de ifade ediliyor. Darbe soruşturmalarının ise 6 ay içerisinde tamamlanacağı hesaplanıyor.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK DURUŞMA SALONU

Türkiye genelinde FETÖ mensuplarına yönelik darbe girişimi soruşturmaları kapsamında binlerce kişi tutuklandı.

Soruşturmaların tamamlanmasının ardından bu kişilerin yargılanmalarına başlanacak.

Darbecilerin yargılanması için Sincan Cezaevi Kampüsü’nde duruşma salonu yapılıyor.

Türkiye’nin en büyük duruşma salonu olacağı ifade edilen mekan için inşaat çalışmalarına başlandı. 900 kişi kapasiteli olan duruşma salonunun kısa süre içinde tamamlanması bekleniyor. 

Konular: hsyk, istanbul, ohal, karar,

Yorumlar