GÜNDEM

Tokat'ta da ele geçirildi! Kırmızı civa efsanesi gerçek mi?

Tokat'ta 250 mililitrelik metal tüp içerisinde 'Kırmızı cıva' olduğu tahmin edilen şüpheli madde ele geçirildi.

Tokat'ta da ele geçirildi! Kırmızı civa efsanesi gerçek mi?
Tokat'ta yaşayan V.T. isimli şahsın Denizli'den temin ettiği 'Kırmızı cıva' olduğu tahmin edilen şüpheli maddeyi Tokat'a gizli bir şekilde getirdiği bilgisi istihbaratı üzerine harekete geçen İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, söz konusu şahısla birlikte 3 kişiyi gözaltına aldı.

Metal tüp içerisinde 'Kırmızı cıva' olduğu tahmin edilen şüpheli maddeye de el kondu. 3 şüpheli sorgularının ardından adliyeye sevk edildi.

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu teslim alacak

Ele geçirilen maddenin incelenmek üzere Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK)  yetkililerine teslim edileceği öğrenildi.

Nükleer sanayide ve patlayıcı yapımında kullanılan kırmızı civanın oldukça zehirli ve litresinin 4 milyon TL civarında olduğu belirtiliyor.

Adı çok duyuluyor

Türkiye'de sık sık kırmızı civa ile ilgili kaçakçılık haberleri duyuluyor. Yakalanan maddelerin nerede korunduğuna ve ne kadar bulunduğuna ilişkin net bir bilgi olmasa da, kaçakçılık olaylarının ortaya çıkarılması ile elde edilen miktarın ciddi seviyelerde olabileceği tahmin ediliyor.

Kırmızı civa nedir?

‘Kırmızı cıva’ efsanevi bir madde. Bir iddiaya göre çok kuvvetli bir patlayıcı, o yüzden Sovyetler Birliği tarafından nötron bombasının tetikleyicisi olmak üzere üretildi. Bir başka iddiaya göre sadece patlayıcı değil, cinsel gücü artırmaktan kellerde saç çıkarmaya kadar her işi yapıyor.

Bu madde dünya çapında bir efsane. İlk olarak 80’lerin sonlarında Sovyet gazetesi Pravda’da ‘kırmızı cıva’dan söz edildiğine inanılıyor, ama o günden beri bu materyalin ünü almış yürümüş durumda. 

Varlığı reddediliyor

Ancak bilim dünyası krmızı civanın varlığını reddediyor.

2009 yılında internet aracılığıyla bir ‘bilgi’ yayılıyor. Buna göre 1950-65 yılları arasında üretilmiş Grunding marka televizyonların tüplerinde ‘kırmızı cıva’ olduğu söylentisi dünya çapında etki yaratıyor.

Türkiye’deki söylentiye göre ‘kırmızı cıva’ zamanında Hitler tarafından icat edilmiş gizli bir silahtı ve Almanlar onu televizyon tüplerine saklamıştı.

Yine 2009’da Suudi Arabistan’da insanlar 40’lı, 50’li yılların yapımı Singer marka dikiş makinelerine hücum ettiler. Sebep aynıydı, o makinelerde de Hitler’in gizlediği ‘kırmızı cıva’ vardı.
 

Konular: tokat, madde, kırmızı civa, tüp,

Yorumlar