GÜNDEM

TSK'dan 'Fırat Kalkanı' açıklaması

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada 67 gündür devam eden Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında, terör örgütü DAEŞ'in 50, PKK/PYD'nin ise 15 hedefinin karadan ve havadan vurularak imha edildiği açıklandı.

TSK'dan 'Fırat Kalkanı' açıklaması
Suriye'de 67 gündür devam eden Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında terör örgütleri DAEŞ ve PKK/PYD'ye ait hedefler vuruldu.

DAEŞ'in 50, PKK/PYD'nin ise 15 hedefi karadan ve havadan bombalanarak imha edildi. Çatışmalarda 3 ÖSO askeri şehit oldu, 4'ü de yaralandı. 1 mayın ve 5 el yapımı patlayıcının da kontrollü olarak imha edildiği harekatın son durumuyla ilgili Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan bilgilendirmede şöyle denildi:

Gün içerisinde yaşanan çatışmalarda 3 muhalif şehit olmuş, 4 muhalif yaralanmış, destek sağlayan unsurlarımızda zayiat ve hasar meydana gelmemiştir. Muhalif unsurlarca, harekatın başlangıcından bu yana 164 meskun mahalde yaklaşık 1305 kilometrekarede sağlanan kontrol durumu devam etmektedir.

Hedef tespit vasıtaları ile tespit edilen 50 terör örgütü DAEŞ hedefine ve 15 PYD/PKK hedefine ateş destek vasıtaları ile atış yapılarak DAEŞ ve PYD/PKK mensupları baskı altına alınmış ve manevra kabiliyetinden yoksun bırakılmıştır. Hava Kuvvetlerimize ait uçaklar tarafından hava harekatı icra edilmemiş, ani çıkacak hedeflere yönelik olarak yerde bekler uçak görevlendirilmiştir.

Koalisyon güçleri tarafından, hava harekatı icra edilmemiştir. DAEŞ'ten temizlenen bölgelerde muhaliflere destek sağlayan patlayıcı madde tespit ve imha timlerimiz tarafından 1 mayın ve 5 el yapımı patlayıcı kontrollü olarak imha edilmiş, harekatın başından bugüne kadar çoğu tuzaklanmış 33 mayın ve 1367 el yapımı patlayıcı kontrollü olarak etkisiz hale getirilmiştir.

Konular: harekat, fırat kalkanı, pkk, pyd,

Yorumlar