GÜNDEM

TSK'dan PYD'ye 48 saat süre!

TSK, Fırat'ın batısından çekilmesi için PYD'ye 48 saat süre verirken, Fırat'ın doğusuna yönelik operasyonlar da konuşulmaya başlandı.

TSK'dan PYD'ye 48 saat süre!
Fırat Kalkanı Harekatı için Suriye içine çok sayıda tank ve Özel Kuvvetler mensubu sevk eden Türkiye, operasyonu büyütmeye hazırlanıyor. PKK'nın Fırat doğusuna çekilmeme ihtimaline karşı bölgedeki PKK hedefleri tek tek belirlendi. Mobilize duruma geçen hedefler imha edilmeye başlandı.

Askeri uzmanlara göre Türkiye, 'Fırat Kalkanı' için hazırladığı askeri kuvvetle, Suriye krizinin ilk başından bu yana talep ettiği 'güvenli bölge'yi rahatlıkla kurabilir. Üstelik sınır hattını terörden tamamıyla arındırmak için namlular Fırat'ın doğusuna da çevrilebilir.

PYD'YE 48 SAAT


Türkiye, terör örgütü PYD'ye Fırat'ın doğusuna çekilmesi için 48 saat süre verdi.

FIRAT'IN DOĞUSUNA GİRİLEBİLİR

Askeri uzmanlara göre, Fırat Kalkanı için hazırlanan personel ve askeri sistemlerin sadece Cerablus için yapılmış olması imkansız. Emekli Tankçı Binbaşı Ali Coşar, sınır içi ve dışındaki yığınağın çok büyük bir operasyon hazırlığının göstergesi olduğunu söylüyor. Coşar, “Hareket her ne kadar Cerablus ile başlasa da harekatın adı Fırat Kalkanı, burası 'güvenli bölge' olarak tabir edilen alanın içerisinde. Cerablus'tan başlayp güney batı ve batıyı da kapsayan bir alandan bahsediliyor ve bu alanın içinde Münbiç de bulunuyor” diyor.

GÜVENLİ BÖLGEYE YETER

Cerablus bölgesini bilenler için “Bu kadar kuvvet, bu kadar dar alanda ne arıyor?” sorusunun gündeme geldiğini belirten Coşar, “Eğer PYD güçleri Münbiç'ten çekilmezse bu harekat, operatif ve stratejik bir konumdaki Münbiç ile de genişletilecektir. Böyle bir operasyon için de 2 tank taburu, piyade gücü, hava desteği ve özel kuvvet desteği gerekir. Şu an sahada bulunan güç de zaten bu nitelikte. Halihazırdaki güçle 45 kilometre derinliğinde ve 98 kilometre uzunluğundaki bir alanda kontrol kolaylıkla sağlanabilecektir. Mevcut hazırlıklı gücümüzle, Suriye krizinin başından buyana talep ettiğimiz güvenli bölge projesini hayata geçirebiliriz” dedi. Coşar'a göre Fırat batısında yürütülen operasyon, Fırat doğusunda da uygulanmalı. “Sınır güvenliği sınırın ötesinden başlar” diyen Coşar, şunları söylüyor:Konular: güvenli bölge, fırat kalkanı, özel kuvvetler, türkiye,

Yorumlar