GÜNDEM

Tunceli'de düşen helikopterin enkazına ve şehitlerimizin cenazelerine böyle ulaştılar

Tunceli'nin Pülümür ilçesinde Salı günü düşen helikoptere ve 12 şehidimizin cenazesine ulaşılmasına dair yeni görüntüler ortaya çıktı. Bölgeye akın eden kurtarma ekipleri eksi 18 derecede 19 kilometre yol giderek, uçağın enkazını ve cenazeleri işte böyle buldular...

Tunceli'de düşen helikopterin enkazına ve şehitlerimizin cenazelerine böyle ulaştılar
Pülümür'ün Kocatepe Köyü kırsal kesiminde kötü hava koşulları nedeniyle geçen 18 Nisan'da düşen polis helikopterinin enkazına ulaşmak için aralarında Tunceli, Erzincan olmak üzere 10 ayrı bölgeden AFAD, UMKE, 112 Sağlık ekipleri, harekete geçti.

Pülümür İlçesine 35 kilometre uzaklıktaki Kocatepe Köyü’ne ulaşan ekipler, helikopterin 19 kilometre uzaklıktaki Sarıgöl Yaylası’nda düştüğünün bildirilmesi üzerine, kardan kapalı yola yaya olarak devam ettiler.

Eksi 18 derecede donma tehlikesi

Kar yağışı ve tipiye rağmen, uzun bir yürüyüşün ardından saatler sonra helikopter enkazına 1 kilometre yaklaşan Erzincan AFAD ekibi, ilk gün olay yerine gidemedi. Hava sıcaklığının eksi 18 derece olduğu bölgede, donma tehlikesi geçiren ekipteki uzmanlar, havanın kararması üzerine geri döndü. 

2 bin 300 metre yükseklikte ulaştılar

Yaklaşık 20 haneli Kocatepe Köyü’nde yüzlerce görevli, kazazedelere ulaşmak için bir araya geldi. Köy içerisinde bulunan kahve kriz merkezi haline getirildi. AFAD, UMKE, 112 ekipleri bir süre bekledikten sonra havanın düzelmesi ile birlikte gece saat 01.00 sıralarında yeniden harekete geçti.Gece yarısı başlayan operasyon, sabahın ilk ışıklarına kadar devam etti ve deniz seviyesinden 2 bin 300 metre yükseklikteki enkaz alanına ulaşan ekipler, malzemeleri kendi çabaları ile helikopterin düştüğü alana taşıdı. Helikopter enkazında saatler süren, kesme, açma işleminin ardından, şehitlerin cenazeleri çıkarıldı.Sabaha kadar süren çalışmanın ardından yakın bir noktaya iniş yapan helikopter, şehit cenazelerini alarak Elazığ’a götürdü. Olağanüstü çabalarından dolayı AFAD, UMKE, 112 ekipleri, tüm yurdu yasa boğan helikopter kazasındaki görevlerini tamamladı.

Konular: tunceli, pülümür, Cenaze, Şehit,

Yorumlar