Türkiye, Akdeniz'de ülkeleri pes ettirdi: Çekiliyorlar!

Türkiye'nin dış politikadaki kararlığı Doğu Akdeniz'deki sondaj faaliyetlerinde dengeleri yeniden sağladı. Başta Kıbrıs Rum kesimi ve Yunanistan olmak üzere Avrupa Birliği'nin tehditlerine rağmen Türkiye, bölgede geri adım atmayarak faaliyetlerini devam ettirdi. Türkiye'nin Fatih Gemisi ile devam eden sondaj çalışmaları üzerine İtalyan şirketlerinden sonra bu kez de Fransızlar Doğu Akdeniz'deki tartışmalı alanlardan çekildiğini açıkladı.

Gündem 06.11.2019, 09:25 06.11.2019, 15:22
Türkiye, Akdeniz'de ülkeleri pes ettirdi: Çekiliyorlar!

Doğu Akdeniz'de doğalgaz ve petrol aramaları konusunda en başından beri taviz vermeyeceğini açıklayan Türkiye'nin kararlı duruşu, bölgedeki dengeleri değiştirdi.

Avrupa Birliği'nin (AB), 'Üst düzey temaslar ve Hava Taşımacılık Anlaşması müzakereleri askıya alınacağı' yönündeki yaptırım tehditlerine boyun eğmeyen Türkiye'nin, bölgedeki adımları sonrası İtalyan şirketlerinin ardından Fransız şirketler de bölgeden çekilmeye başladı.

İlk İtalyanlar çekildi

İtalyan doğalgaz ve petrol arama şirketi Eni, Türk donanmasının bölgede varlığını sürdürmesi nedeniyle Doğu Akdeniz'den çekildiğini duyurmuştu.

Sırada Fransızlar var

Fransız şirketi ENI-TOTAL, eylül ayında Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile 7. parselde sözde ruhsat için anlaşma imzalamıştı.

Türkiye ise kendi kıta sahanlığında Rumların hükümsüz ruhsatlarına dayanarak, sondaj çalışmasına izin vermeyeceği uyarısında bulundu.


 Uyarının ardından ENI'nin Yönetim Kurulu Başkanı Claudio Descalzii, 7. parseldeki çalışmalarda geri adım sinyali verdi. "Sondaj kuyusu için savaş çıkarmak istemiyoruz." dedi.

Yorumlar (0)
23°
açık
Namaz Vakti 04 Haziran 2020
İmsak 03:29
Güneş 05:26
Öğle 13:07
İkindi 17:06
Akşam 20:39
Yatsı 22:27
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P