GÜNDEM

Türkiye BM’ye şikayet edildi!

Irak Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Musul’un Başika bölgesindeki güçlerinin çekilmesi için BMGK’ne acil toplantı çağrısında bulundu. 

Türkiye BM’ye şikayet edildi!
Irak Başbakanı Haydar Abadi, Türkiye'nin Irak'ta asker bulundurmasının bölgesel bir savaşa yol açabileceğini belirterek Türk askeriyle karşı karşıya gelmek istemediklerini ifade etti. Abadi, "Türk tarafından pek çok kez Irak'ın işlerine karışmamalarını istedik. Türklerin macerasının bölgesel bir savaşa dönüşmesinden korkuyorum" diye konuştu.

Neler yaşandı?

Irak Parlamentosu'nun Türkiye'nin Musul yakınlarındaki Başika'da konuşlu Türk askeri birliğini ülkeden çekmesi yönünde aldığı kararın ardından Ankara, Bağdat'a nota verdi.Bağdat da Türk büyükelçisini dışişlerine çağırma kararı alırken tansiyon açıklamalarla yükseldi.

ABD'li komutandan küstah sözler

Tüm bu tartışmalar devam ederken Irak'taki Uluslararası Koalisyon Gücü'nin ABD'li Sözcüsü Albay John Dorrian'dan ortalığı karıştıracak bir açıklama geldi. Dorian, "Irak topraklarında bulunan Türk ordusu Irak hükümeti tarafından ve resmi izinle gelmemiştir ve illegaldir." ifadelerini kullandı.

 

Konular: türkiye, bm, ırak, başika,

Yorumlar