GÜNDEM

Türkiye-Rusya savunma iş birliğine ABD yorumu: Endişeli değiliz

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilere dair, "Endişeli değiliz" yorumu yaptı.

Türkiye-Rusya savunma iş birliğine ABD yorumu: Endişeli değiliz
 ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ile Rusya arasında ilişkilerin gelişmesine yönelik ABD yönetiminin bir endişesi bulunmadığını bildirdi.

Yaptığı basın toplantısında, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Rusya ile savunma sanayi alanında iş birliği düşünülebileceğine dair sözleri sorulan ABD Dışişleri sözcüsü, Türkiye'nin önemli bir NATO müttefiki ve DAEŞ karşıtı mücadelede ortak olduğunu belirterek, bunların devamını istediklerini söyledi.

BU ONLARIN VERECEĞİ BİR KARAR

Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkinin iki ülkeyi ilgilendireceğini kaydeden sözcü, "Tabii ki buna bir kısıtlama söz konusu olamaz. Kimsenin endişeli olması için de bir neden yok. Biz de Türkiye ve Rusya güvenlik ve savunma konularında yeni ve farklı bir ilişki kurarsa diye endişeli değiliz. Bu onların vereceği bir karar." dedi.

Sözcü, Türkiye'nin NATO'da ve DAEŞ karşıtı koalisyondaki üyeliğine ve katkılarına değer verdiklerini, bunun derinleşmesi, güçlenmesi için çalıştıklarını vurguladı.

Türkiye hakkında endişeleri bulunduğu zaman bunu söylemekten çekinmediklerini dile getiren sözcü, 15 Temmuz darbe girişiminde Batı'nın ya da ABD'nin rolü bulunduğuna ilişkin söylemler, yargı süreci ya da basın özgürlüğü gibi konularda konuştuklarını hatırlattı.

Konular: güçlü ülke, nato, dışişleri, erdoğan,

Yorumlar