GÜNDEM

Türkiye'nin ABD-Suudi Arabistan geriliminde safı belli oldu

ABD'de yasalaşan 11 Eylül mağdurlarına Suudi Arabistan'a dava açma yolunu açan tasarının yol açtığı ABD-Suudi Arabistan geriliminde, Türkiye, Suudi Arabistan'ın yanında yer alacak.

Türkiye'nin ABD-Suudi Arabistan geriliminde safı belli oldu
Habertürk TV'de katıldığı programda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD'de yasalaşan 11 Eylül saldırılarında hayatını kaybedenlerin ailelerine Suudi Arabistan aleyhine dava açma imkanı tanıyan yasa tasarısı hakkında,"Bu süre içerisinde biz, Suudi Arabistan ile egemen bir devlet olarak tabii ki dayanışma içerisinde olacağız." dedi.

"BU, PANDORANIN KUTUSUNU AÇMAK DEMEKTİR"

ABD'deki, Suudi Arabistan'a dava açılmasına imkan tanıyan yasa tasarısına ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Suudi Arabistan ile iş birliğine gidilebilir" mesajı verdiğinin ifade edilmesi üzerine Kalın, şunları söyledi:

"Yasaya göre, 11 Eylül saldırılarında mağdur olanlar, Suudi Arabistan devletine dava açabilecekler, açmaya da başladılar. Bu aslında 'pandoranın kutusunu açmak' demektir. Benim değerlendirmem, bu biraz Amerikan seçim ortamında alınmış bir karar ama sonuçlarını çok iyi düşünmedikleri anlaşılıyor. Biz de bu yasaya karşı olduğumuzu, bunun iptal edilmesi gerektiğini söyledik. Bu süre içerisinde biz, Suudi Arabistan ile egemen bir devlet olarak tabii ki dayanışma içerisinde olacağız."

Konular: ibrahim kalın, karar, türkiye, Mağdur,

Yorumlar