GÜNDEM

Türkiye'nin dediği oldu! PYD Rakka'ya girmeyecek

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Demokratik Suriye Güçleri’nin başlattığı Rakka operasyonuna ilişkin, “YPG sadece kuşatmada yer alacaklar, Rakka'nın içine girmeyecek” dedi.

Türkiye'nin dediği oldu! PYD Rakka'ya girmeyecek
Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Igor Crnadak ile ortak basın toplantısı düzenledi.
 
Rakka operasyonu ile ilgili açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, "En son ABD Genelkurmay Başkanı'nın ziyaretinde de 'Sadece kuşatmada yer alacaklar, Rakka'nın içine girmeyecek' dediler. Bunun böyle olmasını temenni ederiz" ifadelerini kullandı.
 
Bakan Çavuşoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:
 
"Operasyondan çok operasyon sonrasını da iyi planlamak lazım. Özellik Rakka'ya başka terör örgütleri ile gitmenin yanlış olduğunu herkese anlatmaya çalışıyoruz. Başından beri ABD, Rakka'nın kuşatılmasında YPG'nin ya da demokratik güçlerin rol alabileceğini söylediler.
 
Özellikle ortaklarımızın bize verdiği sözü tutmasını her zaman bekleriz. Biz Türkiye olarak verdiğimiz sözü sonuna kadar tutuyoruz. Menbic’te verilen söz henüz tutulmadı. Dolaysıyla tüm bu anlaşmalara rağmen biz de temkinli davranıyoruz."
 
Çavuşoğlu, "PKK ve YPG arasında hiçbir fark yok. Kimse bize bunu anlatmaya kalkmasın. ABD Kobani'den beri YPG'ye silah veriyor. ABD'den YPG'ye silah vermemesini istedik" diye konuştu.

Konular:

Yorumlar