GÜNDEM

Türkiye'nin dediği oldu! YPG Menbic'den çekiliyor!

ABD Başkanı Barack Obama'nın DAEŞ ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, “YPG Menbic'den çıkacak, Fırat'ın doğusuna çekilecek” dedi.Brett McGurk, bu sabah resmi Twitter hesabından Menbic’teki Halk Savunma Birlikleri’ne (YPG) dair açıklama yaptı.Özel Temsilci Brett McGurk, Menbic'deki YPG'lilerin eğitimlerini...

Türkiye'nin dediği oldu! YPG Menbic'den çekiliyor!

 McGurk mesajının devamında ise, "Koalisyonumuz, DAEŞ'in geri dönmemesini garanti altına almak için en iyi formül olarak yerel güçleri kendi bölgelerini savunmalarını sağlayacak şekilde eğitmek ve desteklemekten gurur duyuyor" diye yazdı.

 
 YPG: Güçlerimizi çektik
 
PKK'nın Suriye'deki kolu YPG  ise,  güçlerini Menbic'den çektiklerini ve  “Fırat'ın Gazabı” harekatına (Rakka operasyonu) katılacaklarını duyurdu.
 
YPG’den yapılan açıklamada şöyle denildi:
 
"Güçlerimiz, 15 Ağustos 2016 tarihinde Minbic Askeri Meclisi ve uluslararası koalisyon güçlerinin de desteği Minbic'i DAEŞ çetelerinden temizledik. Minbic'in özgürleştirilmesi ve Minbic Askeri Meclisi savaşçılarının eğitim çalışmalarının tamamlandı.
 
Mevcut durumda Minbic'de bulunan askeri ve güvenlik kurumları olası saldırılara karşı cevap olabilecek pozisyondadır. Güçlerimizin kentteki rolünü tamamlamasının ardından Minbic'de bulunan YPG savaşçılarını çekerek Fırat'ın Gazabı hamlesine katılacağımızı belirtiyoruz."
 
YPG öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçleri (DSG), IŞİD kontrolündeki Menbic'in geri alınması için operasyon başlatmıştı.
 
Türkiye, Fırat'ın batısının kendilerinin “kırmızı çizgisi” olduğunu belirterek, Ağustos ayında DAEŞ'ten geri alınan kentteki YPG'lilerin Fırat'ın doğusuna çekilmesini istiyordu.

Mal mal bakacaksınız demişti


HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Başbakan Davutoğlu'nun katıldığı bir TV programında söylediği "Fırat'ın batısına PYD geçmeyecek. Geçtiği anda da vururuz dedik. 2 kere de vurduk" sözlerine yönelik sarf ettiği "YPG Fırat'ı geçecek, sen de mal mal bakacaksın" ifadesini kullanmıştı.

Konular:

Yorumlar