GÜNDEM

Türkiye'ye yılın ilk karı yağdı

Türkiye'de yılın ilk karı Ağrı Dağı'na yağdı.

Türkiye'ye yılın ilk karı yağdı

Iğdır ve Ağrı'da dünden beri etkili olan yağışlı hava, yüksek kesimlerde kar yağışına dönüştü.

AĞRI DAĞI'NIN ZİRVESİ BEYAZA BÜRÜNDÜ

Türkiye'nin İran sınırında yer alan 5 bin 137 metre yüksekliğe sahip Ağrı Dağı'nın zirvesi kar yağışıyla beyaza bürünürken, ovanın yeşilliği ve gökyüzünün maviliği ile bütünleşen dağ kartpostallık görüntüler oluşturdu.

"YILIN İLK KARINI GÖRMÜŞ OLDUK"

Kar yağışının bu yıl erken yağdığının anlatan Iğdırlılar, bunun kentte bereket getireceğini inandıklarını belirttiler. Gecenin kar yağışlı geçtiğini anlatan Cafer Şair, "Iğdır'a yağmur Ağrı Dağı'na ise kar yağdı. Normalde ekim ayının sonlarında yüksek kesimlerde kar yağardı fakat bugün dağa kar yağmış. Bu sayede yılın ilk karını da görmüş olduk. Bundan sonra Ağrı Dağı'na artık kar yağacaktır." dedi.

"BEREKET OLARAK GÖRÜYORUZ"

Ferhat Aras ise kar yağışının sevindirici olduğunu ifade ederek, "Burada karın yağmasını bereket olarak görüyoruz. Her yıl bu zamanlarda normalde kar yağmıyordu, bu yıl yüksekler beyaza bürünmüş. Tabii ki dağın zirvesi yüksek rakım olduğu için her zaman orası soğuk olur bu nedenle yağmur kara çevirmiş." diye konuştu. Etkili olan kar yağışının ardından Ağrı Dağı'nın 4 bin metresinden zirvesine kadar olan bölümü beyaza büründü.

Konular: hava durumu, Ağrı, yılın ilk karı, türkiye,

Yorumlar