GÜNDEM

Van Büyükşehir Belediyesi'ne operasyon

Sabah saatlerinde emniyet güçleri tarafından, Van Büyükşehir Belediyesi'ne operasyon düzenlendi.

Van Büyükşehir Belediyesi'ne operasyon
Dün sabah Siirt ve Tunceli Belediyelerine yönelik operasyonlarının ardından bu sabah da polis ekipleri Van Büyükşehir Belediyesi'ne operasyon düzenlendi.
Van Cumhuriyet Savcılığı tarafından sürdürülen terör soruşturması kapsamında bu sabah erken saatlerde Büyükşehir Belediye Binası'na gelen polis ekipleri binaya girdi.
Binada arama başlatan ekipler, çevrede de önlem aldı. Bu arada Demokratik Bölgeler Partili (DBP) belediye başkanı Bekir Kaya da İpekyolu İlçesi'ndeki evine giden ekipler tarafından alınarak belediyeye götürüldü. Burada bir süre tutulan Başkan Kaya gözaltına alındı. Kaya ile 4 belediye yetkilisi hakkında gözaltı kararı verildi. 

Van Büyükşehir Belediye Başkanı Kaya, daha önce KCK/PKK davasında 15 yıl hapis cezası almıştı.
Kayyum atanan belediyeler

DBP, 2014 seçimlerinde 8 il ve 2 Büyükşehir Belediye Başkanlığı kazandı. Mardin'de ise seçime bağımsız aday olarak giren Ahmet Türk Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. Bu belediyelerden, Hakkari, Şırnak, Siirt, Batman, Diyarbakır ve Mardin'e kayyum atandı. Tutuklanan Tunceli Belediye Başkanı'nın yerine henüz bir atama yapılmadı. Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya da bu sabah gözaltına alındı. DBP'nin seçimi kazandığı diğer iller Ağrı, Iğdır ve Bitlis'ti.

Konular: van büyükşehir belediye,

Yorumlar