Ve Süleyman Şah operasyonu başladı

Süleyman Şah için 2 operasyon başlatıldı. Operasyona 39 tank, 57 zırhlı araç ve 572 personel katıldı. Başbakan Davutoğlu operasyonlar ilgili açıklamalarda bulundu

Gündem 22.02.2015, 07:47 24.04.2018, 12:59
Ve Süleyman Şah operasyonu başladı
Başbakan Davutoğlu, Süleyman Şah'a düzenlenen operasyon için bir basın toplantısı düzenledi. Buna göre aynı anda 2 operasyon düzenlendi. Bir birlik Süleyman Şah'a giderken, ikinci birlik Süleyman Şah'ın yeni mekanı için Suriye Eşmesi'nde bir toprak parçasını kontrol altına alıp bayrak dikti.

Başbakan Davutoğlu, "Bu operasyon kararı hukuk devleti içerisinde Ankara'da alınmıştır. Hiçbir merciden ne izin ne yardım talep edilmiştir. Karar ve talimat Türkiye Cumhuriyeti'nden alınmış, TSK tarafından uygulanmıştır.
Çatışma söz konusu olmamıştır, sivil bir kayıp olmamıştır. Bu bizim kararımızdır, önümüze ne çıkarsa çıksın bu karar uygulanacaktı. Suriye içerisinde bir toprak bizim kontrolümüz altındadır. Karakozaktaki bayrak inmeden, başka bir yerde Türk bayrağı dalgalanmaya başlamıştır. Suriye içerisindeki Türkiye toprağı silahlı kuvvetler kontrolü altındadır" diye konuştu

Davutoğlu'nun operasyonla ilgili sözleri şöyle:

Emanetlerin korunması, personelin korunması için her türlü tedbirin alınması için silahlı kuvvetlerimize direktif verilmiştir.

Operasyon dün akşam saat 21:00'de başlatılmıştır.

Eş zamanlı olarak 2 operasyon başlatılmıştır.

Mürşitpınar'dan kuvvetlerimiz girmiş Süleyman Şah'a ulaşmak için harekete geçmiştir.

ASKER SURİYE'DEKİ TOPRAK PARÇASINI KONTROL ALTINA ALDI

21: 02'de başka bir birliğimiz ve tank birliğimiz Eşme civarından yine Suriye topraklarına girerek, yakında bir mekanda Suriye toprakları içinde Süleyman Şah'ın yeni kutsal mekanının tanzimi ve naklin gerçekleştirilmesi için bir toprak parçasını kontrol altına almış ve bayrağımızı saat 21: 02 itibarıyla Suriye içindeki bu toprak parçası üzerinde dalgalandırmıştır.

Şu ana kadar gerek ben gerek Genelkurmay Başkanımız, komutanlarımız çalışmayı an be an burada takip etmiştir.
 
100 araç ve 572 personelle Suriye'ye girilmiştir.
 
Orada gerekli nakli kubur için dini tören düzenlenmiştir.
 
Orada bizim için manevi değer taşıyan tüm emanetler alınmıştır.
 
Askerlerimiz 4 kol halinde Süleyman Şah karakolundan sevk başlamıştır.
 
04.45'te askerlerimiz ayrılmıştır.
 
HAVA KUVVETLERİNE İHTİYAÇ OLMADI
 
Hava Kuvvetlerimizin kullanılmasına ihtiyaç  hissedilecek bir durum söz konusu olmadı. Ama operasyon anından itibaren, yani  saat 21.00 itibarıyla bütün taraflar biliyorlardı ki bu operasyona yönelik  herhangi bir müdahale en yüksek şekilde karşılık görür ve vazife sonucu ne olursa  olsun yerine getirilir. Bunun bilinmesi suretiyle tabii Türkiye'nin caydırıcı  gücünden herkes de haberdar olduğu ve bunu yakınen bildiği için çatışma söz  konusu olmamıştır. Sivil bir kayıp söz konusu olmamıştır."
 
Bayrağımız kutsal bir emanet olarak alınmıştır.
 
Hiçbir istismara maruz kalmamak için kutsal emanetler alındıktan sonra geride kalan yapı kullanılamaz hale getirilmiştir.
 
Maalesef tek bir kaybımız olmuştur. O da çatışma değil intikal başladığında bir kaza sonucu bir askerimiz şehadet şerbetini içmiştir.
 
DİN TÖRENLE MUHAFAZA EDİLECEK
 
Bu emanetler, nakli kubur yine dini bir törenle  birkaç saat içinde, geçici bir kaç günlük bir mekanda yine Türkiye'de muhafaza  edilecek. İnşallah, kontrol altına aldığımız Suriye Eşmesi tarafındaki bölgede,  ki şu anda orada bayrağımız dalgalanmaktadır, askerlerimiz orayı kontrol altına  almışlardır.
 
Daha önce 2 kez yer değiştiren bu mekan 3. kez, Suriye içinde yer değiştirecektir.
 
Bir millet ancak tarihine sahip çıkarsa geleceği inşa edebilir.
 
KOALİSYONA OPERASYON BAŞLADIKTAN SONRA BİLGİ VERİLDİ
 
Bu süreç içinde başta Özgür Suriye Ordusu ve  bütün taraflar olmak üzere herhangi bir sivil kayıp olmaması için koalisyon güçlerine operasyon başladıktan sonra veya o süreç esnasında gerekli  bildirimlerde bulunulmuştur. Zaten koalisyon güçlerinin sürekli bir hava harekatı  olduğu için bu koordinasyon kaçınılmaz bir şekilde yaşanmıştır.
 
Milletimizin aziz tarihinden gelen bu emaneti omuzlarımızda hissederek gece boyu insansız hava uçakları ve uçaklardan gelen görüntüleri an be an takip ettik.
 
Bu harekatın başarılı olması için tüm talimatlar verildi, ben de harekatı burada takip ederek silahlı kuvvetlerimizin harekatı kabiliyetini görerek memnun oldum.
 
YİNE SURİYE TOPRAKLARI İÇİNDE
 
Son derece başarılı bir operasyondur.  Uluslararası hukuk anlamında hiçbir hakkımız zayi edilmemiştir. Manevi değer  itibarıyla yine Suriye toprakları içinde her türlü korunak altında alınmıştır. Bu  konuda gerekli bildirimler de yapılmıştır. Bir milletin ancak ve ancak tarihine  sahip çıkmasıyla geleceği inşa edebileceğine inandığımızı vurgulamak istiyorum.  Tarihine ve tarihi sembollerine sahip çıkamayan milletler geleceği inşa  edemezler.
 
Tekrar ben emeği geçen subaylarımıza, Süleyman Şah'ın şehit düştüğü andan o toprakların muhafazası, devletimizin bekası, milletimizin onuru için şehit düşmüş askerlerimize şürkan sunuyorum.
 
Allah bu bayrağı o gönderden indirmesin. Bu emanete sahip çıkacak gücü de bize nasip eylesin.
Yorumlar (0)
14°
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Namaz Vakti 27 Mayıs 2020
İmsak 03:36
Güneş 05:30
Öğle 13:06
İkindi 17:04
Akşam 20:33
Yatsı 22:18
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P