GÜNDEM

Vücudunuzdan demiri eksik etmemeniz için tüketebileceğiniz 10 besin

Sağlığımız için son derece hayati bir besin maddesi olarak karışımıza çıkan demir, yaşamımızı sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmek için son derece önemli bir göreve sahip.

Kanımızın ana bileşenlerinden bir tanesi olan hemoglobinin oluşmasında büyük rol oynayan ana minerallerin birçoğu demirde bulunuyor. Bedenimiz hemoglobin eksikliği ile karşı karşıya kaldığında ise halsizlik başta olmak üzere birçok önemli sorun yaşayabiliyoruz.

Beden işlevlerinin doğru bir biçimde yerine gelmesi ve metabolizmanın sağlıklı işleyebilmesi için gereksinim duyduğumuz demiri doğal yollarla almak oldukça önemli bir detaydır. Demir eksikliği ile karşı karşıya kaldığımızda doğrudan ilaçlara sarılmak yerine ilk olarak beslenme alışkanlığımızda değişikliğe giderek demir açısından zengin gıdaları yemeye başlamak daha doğru olacaktır.

Vücudumuzun demir ihtiyacını karşılamak için tüketmemiz gereken 10 besine bir göz atalım:

1
Karadut

Tabiatta beyaz, siyah ve kırmız renklerde bulunan dut meyvesinin her 100 gramında tam olarak 1.7 mg demir bulunuyor. Diyabet rahatsızlığından mustarip olanlar ve hemoglobin eksikliğinden şikayetçi olanlar için son derece yararlı bir meyve olan karadut; düzenli olarak tüketildiği durumlarda demir ihtiyacınızı karşılar ve şikayetlerinizin bitmesine destek olur.

2
Kuş Üzümü

Bedene 1 mg kadar demir ilavesi yapmak arzusundaysanız 100 gramlık kuş üzümü tüketmeniz yeterli olacaktır. Genelde dolma içi ve aşure yaparken kullandığımız kuş üzümü, gerek bünyesindeki yüksek besin değeri sayesinde vücudumuzun enerjisini artırmasıyla gerek de vücudun ihtiyacı olan demiri karşılamasıyla son derece önemli bir gıdadır.

3
Kuru Erik

Kuru eriğin 1 kilosunda hemen hemen 100 mg demir yer alıyor. Bünyesinde son derece fazla lif içeren ve bu yüzden bazen insanları zorlayabilen kuru eriği tüketirken zorluk yaşamamak için bu meyveyi bir süre boyunca su içerisinde bekletin ve bu işlemin sonrasında yemeye başlayın. Kuru eriğin beklediği suyu da dökmeyin. Çünkü kuru erik sayesinde içtiğiniz su enerji düzeyinizi yükseltecektir.

4
Kuru Üzüm

200 gramlık kuru üzüm tüketimi yaptığımız zaman bedenimize hemen hemen 6 mg demir ilavesi yapmış oluyoruz. Başka bir tabirle bir su bardağı dolusu kuru üzüm yersek 3 mg’den az daha fazla demiri bedenimize kazandırabiliyoruz. Kuru üzüm hem eğlenceli bir atıştırmalıktır hem de kan şekerinizi düzenleyip sağlıklı bir hayat sürmeniz için size birçok kolaylık sağlar.

5
Güneşte Kurutulmuş Domates

Güneşte kurutulan domateslerden gün içerisinde 100 gram tüketirseniz bedeninize 10 mg’ye kadar demir ilavesi yapabilir ve bu sayede kendi geleceğiniz için çok sağlıklı bir iş yapmış olursunuz. Yetişkinlik çağına gelenler için her gün alınması gereken demir ihtiyacının 18 mg olduğunu göz önüne alırsak güneşte kurutulmuş domates sayesinde bu gereksinimin çok büyük bir miktarını karşılaşmış oluyoruz.

Güneşte kurutulmuş domatesi isterseniz evde kendi imkanlarınızla yapabilir isterseniz de aktarlardan satın alabilirsiniz.

6
Cennet Hurması

Ülkemizde çok tercih edilen ve popüler bir meyve olmamasına karşın cennet hurması, demir eksikliği çekenler için çok faydalıdır. Her 200 gramlık cennet hurması tüketiminde 5 mg demir takviyesi yapmış oluruz. Domatesin turuncusuna benzeyen cennet hurması aynı zamanda C vitamini bakımından da çok zengin bir meyve.

7
Kuru Kayısı

Çiğ yendiği zaman şeker gereksinimini karşılayan kuru kayısı aynı zamanda demir eksikliği konusunda da yardımımıza koşuyor. 100 gramlık kuru kayısı tam olarak 6.3 mg seviyesinde demir barındırıyor. Bedenin daha güzel ve daha dinç bir görüntüye sahip olması için de çok büyük destek sağlayan kuru kayısıyı günde bir avuç tüketerek sağlığınız için çok doğru bir adım atmış olursunuz.

8
Karpuz

Sıcak havalarda serinlemek için ilk başvurulan yiyeceklerden birisi olan karpuz sulu ve tatlı yapısıyla sofralarımıza renk katarken biryandan da demir ihtiyacımıza az da olsa karşılık veriyor. 200 gramlık karpuzda yaklaşık olarak yarım mg demir bulunuyor ve aynı zamanda karpuzda demiri kolay emmeye destek veren C vitamini de fazlaca bulunuyor.

9
Hurma

Ramazan geldiğinde hemen hemen her sofrada bir ay boyunca yeri garanti olan hurmanın yüz gramında 1 mg demir bulunuyor. İslam bölgelerinde son derece popüler bir meyve olarak karşımıza çıkan hurma demir ihtiyacını karşılamanın yanı sıra şeker seviyesinin de kolay ve hızlı bir şekilde düzenlenmesini destekliyor.

10
Nar

Yemesi hem zevkli hem de zor olan narın faydaları saymakla bitmiyor. Dünyanın pek çok farklı noktasında her ülkeden doktorlar anemi ve demir eksikliği başta olmak üzere kanla alakalı rahatsızlıklardan şikayetçi olan hastalarına nar tüketmelerini öneriyorlar. 100 gramlık narda yaklaşık olarak 0.3 mg demir bulunuyor. Gündüz uyandığınızda içeceğiniz nar suyu ile de narın faydalarını bedeninize kazandırabilirsiniz. Düzenli ve doğru nar tüketimi ile libido ve doğurganlığı artırabilir, kalp ve damar hastalıklarıyla karşılaşma ihtimalinizi en aza indirebilirsiniz.

Konular: demir, sağlık

Yorumlar