GÜNDEM

WikiLeaks açıkladı! Akıllı televizyonları casusa çeviren yazılım

Hükümetlerin ve çeşitli kuruluşların gizli ve hassas belgelerini internette yayınlayan İsveç merkezli WikiLeaks, 'Kasa Dairesi 7' adını verdiği gizli ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) belgeleri sızıntıları kapsamında, 'Ağlayan Melek' adını verdiği kötü amaçlı yazılımın 'kullanım kılavuzunu' yayınladı. İngiliz...

WikiLeaks açıkladı! Akıllı televizyonları casusa çeviren yazılım
Dünya çapındaki birçok ülkenin ve kuruluşun gizli kalması gereken ya da hassas bilgilerini internet ortamında yayınlayan WikiLeaks'in son yayınladığı gizli belge CIA'in 'Weeping Angel' (Ağlayan Melek) adlı aracı kullanabilmesi için gerekli talimatların yer aldığı bir kullanım kılavuzu.

Akıllı TV'lerle casusluk

Sızıntıya göre MI5 ve CIA bu kötü amaçlı yazılım ile evlerde ya da ofislerde bulunan akıllı televizyonları bir 'casusa' dönüştürüyor.

Yazılım Samsung'un F serisi akıllı televizyonları için özel olarak tasarlanmış.

​'İngiliz gizli servisi tasarladı, ABD gizli servisi paylaştı'

WikiLeaks yaptığı açıklamada, "Bu (Ağlayan Melek) yerleşik mikrofonun ses kaydetmesi ve verilerin çıkışı ya da saklanması amacıyla tasarlandı. Kullanım kılavuzu bunun aslında İngiltere Gizli Servisi MI5 tarafından tasarlandığını ve daha sonra CIA ile paylaşıldığını gösteriyor. İki gizli servis bu yazılımın daha da geliştirilmesi için iş birliği yaptı ve çalışmalarını 'Ortak Geliştirme Çalışmaları' ile koordine etti" dedi.

WikiLeaks 7 Mart'ta virüsler, kötü amaçlı yazılımlar, hacklenmeye açık yazılımlar ve bunlarla ilgili dokümanların yer aldığı CIA sızıntılarının ilk parçasını yayınlamıştı.

'Sıfır Yılı' başlıklı ilk sızıntıyı 'Kara Madde', 31 Mart'ta yayınlanan 'Bilye' ve son olarak 'Çekirge' adı verilen gizli belge sızıntıları takip etmişti.

Beyaz Saray sızıntıları kınamış ve bunlarla ilgili olan kişilerin yargılanacağı açıklamasını yapmıştı.

Konular: Wikileaks, casusu, cia, ABD,

Yorumlar