GÜNDEM

Yasin Börü davasında flaş gelişme

Diyarbakır'da Yasin Börü’nün katledilmesiyle ilgili yürütülen davada yeni bir gelişme yaşandı. Maktul ailelerin avukatları, Demirtaş hakkındaki dosyalarda, katliamla ilgili bilgi ve belge olup olmadığının sorulmasını istedi.

Yasin Börü davasında flaş gelişme
Diyarbakır'da 6-7 Ekim 2014'te, Kobani bahanesiyle gerçekleştirilen izinsiz gösteriler sırasında Yasin Börü, Ahmet Dakak, Riyat Güneş ve Hasan Gökguz'un öldürülmesiyle ilgili 21'i tutuklu 41 sanığın yargılandığı davanın 10'uncu duruşması dün yapıldı.

Maktul ailelerin avukatı Murat Sadak mahkemeden, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve diğer bazı HDP'li yöneticiler hakkında soruşturma ve tutuklamalar yapıldığını belirterek, bu dosyalarda, dava konusu cinayetlerle ilgili bilgi ve belge olup olmadığının sorulması için Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına müzekkere yazılmasını istedi.

Beyanların dinlenmesinin ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar ve suça sürüklenen çocukların tutukluluklarının devamına, yakalanamayan 3 sanık hakkındaki yakalama emirlerinin infazının beklenmesine karar verdi. Duruşma 28 Aralık'a ertelendi. Güvenlik gerekçesiyle Diyarbakır'dan Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesine nakledilen davaya tutuklu 20 sanık, şikâyetçiler ve tarafların avukatları katıldı.

Tutuksuz dört sanıkla ise Diyarbakır ve Ceylanpınar'daki mahkemelerden telekonferans sistemiyle bağlantı kurulan duruşmada, hakkında yakalama emri bulunan, suça sürüklenen çocuk Y.O'nun yakalandığı ve tutuklandığı, bazı tanıkların ifadelerinin ise Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesince alınarak, gönderildiği belirtildi.
.

Konular: yasin börü, selahattin demirtaş,

Yorumlar