GÜNDEM

Yasin Börü'nün katillerinden pişkin ifadeler

HDP Eş Başkanı Demirtaş'ın sokak çağrısı yaparak fitilini ateşlediği 6-7 Ekim terör olaylarında, PKK yandaşları tarafından katledilen Yasin Börü ve arkadaşlarına ilişkin davanın yargılanmasına devam ediliyor.

Yasin Börü'nün katillerinden pişkin ifadeler
 Davanın sanıklarından Mecnun Akkoyun, "Türkiye'yi tanımadığını" belirterek, "Benim eş başkanlarım tutuklanıyor, ben burada Kürt olduğum için yargılanıyorum" dedi. Akkoyun, sözleri üzerine duruşmadan atıldı.

Diyarbakır'da, 6-7 Ekim 2014'te Kobani (Ayn el-Arap) bahanesiyle gerçekleştirilen izinsiz gösterilerde Yasin Börü, Ahmet Dakak, Riyat Güneş ve Hasan Gökguz'un öldürülmesiyle ilgili 19'u tutuklu 41 sanığın yargılanmasına devam ediliyor.

Güvenlik gerekçesiyle Diyarbakır'dan Ankara'ya nakledilen davanın duruşması, Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesinde saat 10.00'da başladı.

Provokasyon yapan sanık duruşmadan atıldı

Sanık Mecnun Akkoyun, mahkeme başkanı tarafından duruşma salonundan atıldı. Akkoyun, "Ben T.C devletini tanımıyorum, mahkemenizi tanımıyorum, adaletinizi tanımıyorum" dedi. Terör soruşturmalarından tutuklanan HDP'liler için de, "Bizim eş başkanlarımız orada tutuklanıyor. Biz bir diktatörün lafı yüzünden, kürt olduğum için buralarda yargılanıyoruz" ifadelerini kullandı.

Ucuz 'savunma'

Sanık Sedat Çoban da, Yasin Börü ailesinin avukatlarından Sadak Murat'ın konuşmasını bölerek, "Avukat bey anma etkinliklerinde 'Sanıklar duruşmalarda sokak serserisi olduklarını kabul ettiler" demiş. Ben böyle bir beyanda bulunmadım. Kötü söz sahibinindir diyorum" dedi.

Konular: hdp,

Yorumlar