GÜNDEM

Yavuz Sultan Selim'in kaftanı 12 yıl sonra, Erdoğan tarafından açıldı

Yavuz Sultan Selim'in 'Üzerime örtün' diye vasiyet ettiği ve FETÖ elebaşısı Gülen'e kaçırıldığı iddia edilen çamurlu kaftanı, tam 12 sene sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açılarak, sandukanın üstüne serildi.

Yavuz Sultan Selim'in kaftanı 12 yıl sonra, Erdoğan tarafından açıldı
Türbeler 1925 yılında kapatıldıktan sonra türbe eserleri çevresel ve iklim şartlarından etkilendi.

Alüminyum bir kutunun içinde katlanmış bir şekilde sandukanın üzerinde bulunan Yavuz Sultan Selim’e ait kaftan 2005 yılında bulunduğu yerden alındı. Kumaş lime lime dökülür vaziyetteydi. O yıllarda bu tür tarihi kumaşların restorasyonunu gerçekleştiren TBMM Milli Saraylar bünyesindeki tekstil atölyesine götürüldü.

2 yıl restorasyonu sürdü

Tutanakla teslim edilen ipek kumaştan nohudi renkteki kaftan yaklaşık 2 yıl süreyle restorasyon ve konservasyona tabi tutuldu. 2008 yılında kaftan İstanbul Türbeler ve Müzeler Müdürlüğü’ne teslim edildi. Ancak Yavuz Sultan Selim türbesi o tarihte restorasyona alınmıştı. Kaftan müzeye ait bir depoda muhafaza altına alındı.

Çalındı tartışması

Kaftanın türbedeki yerine konması gecikince 2012 yılında kaybolduğu, çalındığı yönünde tartışmalar başladı. Kültür ve Tuırzim Bakanlığı bu tartışmaları sonlandırmak için açıklama yaptı. Kaftan çalınmamış, iklimlendirme, nem ölçme cihazlarının olduğu müze deposunda koruma altında olduğu söylendi.Ancak bu kez de sultanın vasiyeti gündeme geldi.

Vasiyet etmişti

Yazılı belgeye dayalı olmasa da Yavuz Sultan Selim’in Mısır seferi dönüşü dönemin alimlerinden İbn-i Kemal’in atının ayağından sultanın üstüne çamur sıçradığını, Sultan’ın ‘’Alimlerin atının ayağından sıçrayan çamur, bizim için süstür, şereftir. Öldüğümde üstüme örtün’’ dediği anlatılır.Türbe yenilendi

Kasım 2015’te kaftanın Yavuz Sultan Selim Han’ın vasiyetindeki gibi sandukasının üstünde sergilenmesine karar verildi. Doğrudan sandukanın üstü yerine üzerine hazırlanacak bir cam vitrin içinde kaftanın gösterilmesi düşünüldü. Şubat 2016 tarihinde İstanbul Restorasyon ve Konservasyon Merkez labaratuvarı uzmanlarına teslim edilen kaftan sergilemeye yönelik destek programına tabi tutuldu.

Türbenin ve tarihi kaftanın mevcut durumuna göre iklimlendirme (ısı, ışık, nem oranlarını belirleyen) cihazları yerleştirildi. Aynı zamanda türbe içindeki eski halıfleksler kaldırılarak yenileri yerleştirildi. Sanduka üzerindeki puşidelerin konservasyonları yapıldı. Türbe giriş kapısının iki yanında yer alan Osmanlı dönemi çinilerin konservasyonları gerçekleştirilerek, zeminden ısıtma sistemi ile türbe yenilendi.Cumhurbaşkanı açtı

Restorasyonun tamamlanmasının ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan Devlet-i Aliyye'nin 9. padişahı Yavuz Sultan Selim Han'ın türbesini geçtiğimiz günlerde ziyaret etti.

Erdoğan ziyareti sırasında Yavuz Sultan Selim Han'ın onarımdan geçirilen kaftanının açılışını gerçekleştirdi. Gülen için kaçırılıyordu iddiası

Öte yandan Geçen yıl darbe komisyonu üyesi Ak Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ tarihi kaftanın 2005 yılında Fethullah Gülen’e götürülmek üzere kaçırıldığını ve havaalanında yakalandığını ileri sürmüştü. 

Konular: Yavuz Sultan Selim, türbe, vasiyet, kaftan,

Yorumlar