GÜNDEM

Yeni asgari ücret ne kadar olacak? Kritik görüşme yarın

Milyonları ilgilendiren yeni asgari ücretin belirlenmesi için, Asgari Ücret Tespit Komisyonu yarın üçüncü kez toplanacak.

Yeni asgari ücret ne kadar olacak? Kritik görüşme yarın
Yeni yılda geçerli olacak asgari ücreti belirleme görüşmeleri kapsamında toplantılarından ilkini 6 Aralık'ta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, ikincisini 12 Aralık'ta Türk-İş'te yapan komisyon, üçüncü toplantısını yarın işveren kesimini temsil eden Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nun (TİSK) ev sahipliğinde gerçekleştirecek.

TÜİK temsilcilerinin "ağır", "orta ağır" ve "hafif" işlerde çalışan bir işçinin net yaşam maliyetine ilişkin rakamları paylaşmasının beklendiği toplantıda, işçi ve işveren arasındaki pazarlıklarda da sona yaklaşılacak. Bu kapsamda TİSK'in ev sahipliğinde yapılacak toplantı kritik önem taşıyor.

Mevcut asgari ücret net bin 300 lira

Öte yandan asgari ücret, halen bekar bir işçi için brüt bin 647 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net bin 300 lira 99 kuruş olarak uygulanıyor. Apartman görevlilerinde ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediği için net bin 399 lira 95 kuruş olarak hesaplanıyor.

İşveren, işçi ve hükümet temsilcilerinden oluşan ‘Asgari Ücret Tespit Komisyonu’yarın 2017 yılı için 3. toplantısını yapacak. İşçiler asgari ücretin en az 1600 lira olmasını isterken patronlar sıfır zam talep ediyor. Hükümet ise masaya orta yolu bulmak için gelecek.

 

Konular: asgari ücret, maaş, Vatandaş, tisk,

Yorumlar