Yerli İHA'ların envantere girmesini böyle geciktirdiler!

Milli İHA'ların mimarı BAYKAR A.Ş Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar yerli ve milli İHA'lrın envantere girme sürecinin nasıl geciktirildiğini sosyal medya hesabından paylaştı.

Gündem 11.01.2019, 09:55 11.01.2019, 10:03
Yerli İHA'ların envantere girmesini böyle geciktirdiler!


Son dönemde savunma sanayisinde önemli atılımlar gerçekleştiren Türkiye, İHA ve SİHA'larda da büyük ilerleme kaydetti. İnsansız Hava Araçları teknolojisinde dünyanın sayılı devletleri arasında yer alan Türkiye İHA ve SİHA'ların da yardımıyla terörle mücadelede üstün başarılar elde etti.

Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, İHA'ların yapılış aşamasında meydana gelen olayların perde arkasına dair gündeme bomba gibi düşecek açıklamalarda bulundu.

#SeyirDefteri etiketi ile paylaşıyor

Yerli, milli S/İHA teknolojilerinin mimarı Selçuk Bayraktar; bu başarıyı getiren süreçte yürünen yolda karşılaşılan zorlukları #SeyirDefteri etiketi ile takipçileriyle paylaştı.

Bayraktar 2009 yılında karşılaşılan ve milli İHA'ların envantere girmesini 4 yıl geciktiren zorlukları şu cümlelerle anlattı.

O dönemde dünyada hiçbir İHA'da yoktu

#SeyirDefteri 2009 Taktik İHA prototipinin ilk uçuşu.O gün tümüyle milli yazılım ve tasarımla havacılık tarihimizin ilkleri yapılır. Uçuşun tüm aşamaları (taksi, kalkış, seyir ve iniş) otomatik bir şekilde başarıyla icra edilir. Bu kabiliyet o dönemde dünyada hiçbir ihada yoktur.

İsrail'in İHA'larını kullanıyorduk

O dönemde ülkemizde israil'den kiralanan ihalar kullanılmaktadır. Denemeler için aylarca pist bulunamamıştır. Kısa süre sonra bazı askeri yetkilileri (muhtemelen birilerinin maşasını) bu gelişme rahatsız eder ve ilk işi pistteki pürüzleri bahane ederek uçuşları yasaklamak olur.

Birilerini rahatsız etti

Aylar sonra yeniden pist bulunur ve uçuş izinleri çıkar.Sonraki denemelerde havacılık tarihimizin milli bir hava aracıyla yapılan rekorları dahi kırılır (irtifa, havada kalış).8 saatlik uçuş sonunda gece şartlarında başarıyla yapılan otomatik iniş birilerini iyice rahatsız eder.

Haluk Bayraktar'ı tutuklamaya dahi kalktılar

Denemeleri belgelemek için gönderilen askeri heyetten birileri gecenin karanlığında büyük bir milli başarıyı ve ilki görmezden gelmeye çalışır, tartışmalar çıkarır ve Genel Müdürümüz @haluk Bayraktar'ı tutuklatmaya dahi kalkarlar.

Birilerinin ihaneti Bayraktar'ı 4 sene geciktirdi

Bütün bu entrikalar Bayraktar TB2’nin envantere girmesini 4 sene geciktirir. Mehmetçik bir taraftan canı pahasına terörle mücadele ederken, maalesef birileri de gaflet, dalalet ve hatta hıyanet içinde, milli teknolojinin Mehmetçiğimize destek olmasını engelleme çabası içindedir.

 

Yorumlar (0)
17°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 02 Haziran 2020
İmsak 03:31
Güneş 05:27
Öğle 13:07
İkindi 17:06
Akşam 20:38
Yatsı 22:25
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P