GÜNDEM

Yıldırım'dan dünya ülkelerine net mesaj

 Başbakan Binali Yıldırım, Uluslararası Parlamenter Asamble başkanları onuruna verilen yemekte yaptığı konuşma da, 15 temmuz darbe girişimi sonrası bazı ülkelerin takındığı tavrı eleştirdi.

Yıldırım'dan dünya ülkelerine net mesaj

Uluslararası Parlamenter Asamble başkanları onuruna verilen yemekte konuşan Başbakan Binali Yıldırım, 15 temmuz darbe girişimi sonrası bazı ülkelerin takındığı tavrı eleştirdi.

DOSTUMUZU, DÜŞMANIMIZI ÖĞRENDİK


Darbe girişimi ile dostumuzu düşmanımızı öğrendik diyen Başbakan, " Demokratik değerler konusunda her türlü eleştiriyi yapan bazı ülkelerin olduğunu hepimiz biliyoruz.  Aynı ülkeler demokrasiyi savunma konusunda aciz kalmış, susmak suretiyle darbeden yana tavır sergilemiştir. Bu dünyanın geleceği için endişe vericidir.Demokrasinin savunulmasında çifte standartı asla kabul etmiyoruz" dedi.

ERDOĞAN DA TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bugün Adli Yıl Açılış Töreninde dünyanın darbe girişimi sonrası takındığı iki yüzlü tavrı eleştirmiş, "O gece 30 küsür kişi darbecilerden öldü, 241 kişi darbe karşısında direnenlerden şehit oldu. Ey dünya hala bize hangi gözle bakıyorsunuz. Bu yaptığınız millete karşı terbiyesizlik değil mi?" diyerek tepki göstermişti.

DEMOKRASİYE SAHİP ÇIKMA MESAJI


Milletin 15 Temmuz'da gururla hatırlanacak bir gece yaşatmış olduğunu vurgulayan Yıldırım, "Türk halkı tankın tüfeğin karşısına sadece vatan sevdası ve yüreği ile karşı koymuştur. Milletimizin sergilediği bu duruş biz siyasetçiler için önemli bir mesajdır. Verilen mesaj demokrasiye sahip çıkalım mesajıdır. Gereken neyse hukuk içinde yapın mesajıdır budur." dedi.

FARKLILIKLARIMIZ ZENGİNLİĞİMİZ

Darbe girişimi ile beraber iktidar ve muhalefetin  top yekün bir mücadele başlattığını hatırlatan Yıldırım, "Yakın tarihimizde böyle bir kenetlenme çok da görülmüş bir şey değildir. Farklılıklarımız elbet olacak biz bunun bir zenginlik olduğunu biliyor ve farklılıklarımızdan dolayı gurur duyuyoruz." dedi.

Yaşantılarımız ve inançlarımız farklı olabilir  diyen Başbakan cümlesinin devamında "Ancak gözlerimizden akan yaşın rengi hep aynıdır. Bayrak söz konusu olunca bu millet bütün farklılıkları bir kenara bırakıp aynı hedef etrafında bir olmayı başarmıştır." dedi.

İNSANLARIMIZ TEK SES OLDU

Darbe yapmak isteyenler milletten darbeyi yemiştir diyen Başbakan Yıldırım, "Günler boyu süren demokrasi mitinglerinde insanlarımız tek ses oldu ve biz birlikte Türkiye'yiz diye tüm dünyaya haykırdı. Demokratik sınırlar içinde savunma mekanizmasını işletmek bizim hakkımızdır. Devlet vatandaşlarının beklentisine duyarsız olamaz. Biz de yükümlülüklerimizi dikkate alarak bu çağrıya cevap verdik ve gerekli adımları attık." dedi.

DARBE GİRİŞİMİ ASLINDA BİR SINAVDI

Dost bildiğimiz bir çok ülke bu girişime sessiz kalmayı tercih etti söylemlerinde bulunan Yıldırım, "Yapılan saldırı aslında doğrudan millete yapılan bir saldırıydı. Türkiye bu kötü tecrübeyi yaşadı isteriz ki hiçbir dostumuz böyle acı bir şey yaşamasın. Darbe girişimi aslında bir sınavdı.Biz gerçek dostlarımızı orada gördük." dedi.

ÇİFTE STANDARDI KABUL ETMİYORUZ

Demokrasinin savunulmasında çifte standartı asla kabul etmiyoruz diyen Yıldırım, " Bu zor günlerde bizimle dayanışmanızın göstergesi olarak bugün buradasınız. Bu bizim için çok değerlidir.  Sizlerden beklentimiz Türk insanının nasıl demokrasisine sahip çıktığını bütün cümle aleme anlatmanızdır. Bunu kendi ülkelerinizde de anlatmalısınız. Bir kez daha teşekkür ediyor ve bir kez daha hepinize Başbakanlık Konutu'na hoş geldiniz diyorum, hepinize saygılar sunuyorum. " diyerek konuşmasını bitirdi.

Konular: başbakan, Çankaya, Binali Yıldırım, konuşma,

Yorumlar