GÜNDEM

YSK, 16 Nisan referandumunda seçmen sandıklarını açıkladı

YSK, Anayasa değişikliğine ilişkin 16 Nisan Pazar günü yapılacak olan referandumda, seçmenlerin nerede oy kullanacağı sandık listelerini açıkladı.

YSK, 16 Nisan referandumunda seçmen sandıklarını açıkladı
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) referandum için seçmen listesini halka duyurdu. Referandum için vatandaşların nerede oy kullanacağına dair sorgulama sayfası 12 Mart itibariyle aktif edilirken https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/ adresinden gereken bilgiler alınabiliyor.

YSK'nın resmi sitesinden T.C Kimlik Numarası, Nüfusa Kayıtlı Olduğu İl ve Nüfusa Kayıtlı Olduğu Sıra No gibi bilgileri girerek sorgulama yapabilecek. 

Oy kullanırken bunlara dikkat edin

Sandık başına gelen seçmen; Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan; Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı(TCKK), Geçici Kimlik Belgesi, nüfus cüzdanı, resmî dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hâkim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askerî kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmî nitelikteki belgelerden birini başkana verir ve seçmen sıra numarasını söyler.

SANDIK BİLGİLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Bu belgelerden birini vermeyen seçmen oy kullanamaz.

Belediyeler ile köy veya mahalle muhtarlarınca düzenlenip onaylanan kimlik belgeleri seçmenin kimliğinin tespitinde geçerli değildir.

Nüfus cüzdanı şart

Üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası olmayan resimli ve resmî bir kimlik belgesi ibraz eden seçmenin oy kullanabilmesi için, bu belgelerin yanında ayrıca seçmen bilgi kâğıdını veya nüfus müdürlüklerince verilmiş nüfus kayıt örneğini ibraz etmesi şarttır.

Ceza infaz kurumlarında tutuklu ya da taksirli suçlardan hükümlü bulunan seçmenlerden yukarıda sayılan kimlik belgeleri bulunmayanlar için, cezaevi idaresince verilmiş belge, kimlik belgesi yerine geçer.

İmza atmayı unutmayın

Kimliğiniz tespit edildikten sonra oy pusulası, zarf ve mührü alarak kabine geçin. Mührü ilgili dairenin içine taşırmadan basarak oyunuzu kullanın. 20 saniye bekleyin ve pusulayı zarfın içine koyun. Zarfı sandığa ve seçmen listesindeki isminizin karşısına imzanızı atın.

Konular: oy, YSK, seçmen, sandık,

Yorumlar