GÜNDEM

YSK Başkanı'ndan 'mühürsüz pusula' açıklaması

YSK Başkanı Sadi Güven, Ankara'da son dakika açıklaması yaparak, 'mühürsüz pusula' tartışmalarına yanıt verdi ve son noktayı koydu.

YSK Başkanı'ndan 'mühürsüz pusula' açıklaması
Anayasa değişikliğine ilişkin dün gerçekleştirilen referandumda, YSK mühürsüz oy pusulalarının da geçerli sayılacağını açıklamış ve bu karar da tartışmalara neden olmuştu.

YSK Başkanı Sadi Güven de bu konuya ilişkin Ankara'da bir açıklama yaptı.

Kurul'un, "mühürsüz oy verme" kararıyla ilgili tartışmalarla ilgili dün gerekli açıklamaları yaptığını hatırlatan Güven, konuyu bir kez daha vatandaşlara izah etmek istediğini söyledi. 

Oy vermenin vatandaşların anayasal hakkı olduğuna işaret eden Güven, bu doğrultuda seçmen listelerini hazırladıklarını belirtti. Güven, "Köylü Ahmet Ağa, esnaf Mehmet Ağa, memur filanca, siyasetçi Mehmet Bey, herkes sandığın başına gittiğinde önce bu listede isminin olup olmadığına bakılıyor. Şartlara haiz ve seçmen listesinde ismi varsa bizim buradan gönderdiğimiz oy pusulası, zarfı seçmene sandık kurulu tarafından mühürle birlikte veriliyor." diye konuştu. 

"Sahte değil"

Vatandaşlara verilen zarf ve oy pusulalarının fligranlı, YSK tarafından özel üretilen evrak olduğunu, paralardaki gibi kaldırıldığında YSK'nın isminin arkada görülebileceğini ifade eden Güven, "Yani akşamdan beri tartışmaya konu olan, geçersiz olduğu ileri sürülen oy pusulaları ve zarfları, Yüksek Seçim Kurulu tarafından imal ettirilen, üretilen, gerçek, doğru, sahte olmayan oy pusulası ve zarflardır. Zaten sahte olan oy pusulası ve zarf geçerli değildir. Onda kimsenin herhangi bir şüphesi yok." ifadelerini kullandı. 

Güven, filigranlı üretilen oy pusulası ve zarfların yanında yasa koyucunun ikinci tedbir alarak, oradaki sandık kurulu başkan ve üyelerinin mühür basması şartını getirdiğini anlattı.
 

Konular: oy pusulası, YSK, sadi güven, referandum,

Yorumlar