Yeni nesilde evlilikler güç birliğine dönüştü!

Eğitimli insan sayısınına artmasıyla birlikte evliliklerin de şekli değişti ve iki tarafı da derinden yaralayan boşanma sayıları yükseldi.

Kadın 29.04.2018, 05:36 01.05.2018, 07:56
Yeni nesilde evlilikler güç birliğine dönüştü!

Evlilik toplumumuzda sevginin, birliğin ve aile kavramının bir araya geldiği kurum olarak algılanırken özellikle son yıllarda kadına şiddetin artmasıyla, gündelik hayatımızın büyük kısmını ele geçiren internetin aldatmalara çokça zemin hazırlamasıyla inanılırlığını ve güvenilirliğini yitirmeye başladı.

Geçmişte maddi özgürlük durumu ve çocukların ayrı anne babalarda büyütülmesine gönüllerin razı olmaması nedeniyle katlanılan beraberlikler, yeni neslin eğitim seviyesindeki yükselmeyle birlikte boşanma ile noktalanmaya başladı.

Mutsuzlukla devam ettirilen, boşanmayla sonuçlanan evlilikler sonucunda kafalardaki evlilik kavramı gün geçtikçe boyut değiştirdi. Bir kısım eğitimli bireyin,  kariyerlerine destek olacak, maddi sorunlardan uzak mantık evliliklerini tercih ettiklerini görmeye başladık.

Av. Cengiz Hortoğlu:  Müstakbel eşin koşulları eskisinden daha çok dikkate alınıyor

Konuyla ilgili Türkiye Haber Merkezi’ne konuşan “Mutlu Olmak İçin Evliliğin Şifreleri” kitabı yazarı Avukat Cengiz Hortoğlu bu konuda bir genelleme yapmanın çok da doğru olmadığını, ancak bazı evliliklerde, sadece eğitim almış bireyler değil, müstakbel eşin koşullarının eskisinden daha çok dikkate alındığını belirtti.

Av. Hortoğlu “Evliliklerde maddi duruma eskisinden daha çok önem veriliyor. Çünkü daha iyi hayat yaşama isteği bu sonucu doğuruyor.  Çok sevse de maddi koşulları yeterli değilse evlenmekten vazgeçebiliyor.” Maddi beklentiler aslında evlilik kurumunun temeli olan “iyi günde kötü günde” sözünü ortadan kaldırarak kutsal saydığımız kurumun içini boşaltıyor.

Evlilik mi, kariyer mi?

Diğer bir taraftan da kariyerlerine engel olacağı endişesiyle bireyler evlilik düşüncesinden gittikçe uzaklaşıyor. Kariyer konusunda hassas olan kişilerin evliliği işiyle bir arada yürütüp yürütemeyeceğini konusunda Av. Hortoğlu “Evlilik kariyer yapıp mesleğinde ilerlemek isteyenler için katkı yapan önemli bir kurumdur. Hayatı düzenli olan bir insanın kariyer yapması mesleğinde ilerlemesi çok daha kolay olur.” dedi.

Evliliklerde en çok hangi sorunlarla karşılaşılıyor?

Her gün evlilikteki birçok sorunla karşılaşan Hortoğlu eşlerin evlenirken çok kolay karar vermelerinin ve internetin olumsuz kullanımının evlilikler üzerinde olumsuz etkilerini saptadığını söylüyor. “Birçok evlilikte akıllı telefonlarla birlikte, eşler zamanlarını önemli bir bölümünü internette geçiriyor. Aldatma, internette tanışma kolaylığı, gizem, kolay ulaşma gibi etkenler aldatmayı arttırdı. Bana gelen maillerde görüyorum; daha evliliğimiz bir yıl bile dolmadan eşimden soğudum, aşkımız bitti diyor. Hatta hamile eşinin doğum yapmasını bile beklemeden boşanma davası açmak isteyenler var.Çünkü evlilik hakkında yeterince bilgi sahibi olmadan evleniyorlar. Ayrıca birbirlerini yeterince tanımıyorlar, her ilgiyi aşk sanıyorlar. Ve o evlilikler kısa sürede bitiyor.” dedi.

Son yıllarda mantık evliliğinin ön plana çıktığını söyleyen Av. Cengiz Hortoğlu , yaş ilerledikçe mantık evliliği oranının da yükseldiğini belirtiyor.

İstatistikler ne diyor?

TÜİK tarafında son yapılan boşanma istatistiklerine göre boşanmaların %39,1’i evliliğin ilk beş yılı içinde gerçekleşti.

Evlenen çiftlerin sayısı 2016 yılında 594 bin 493 iken 2017 yılında %4,2 azalarak 569 bin 459 oldu.

Boşanan çiftlerin sayısı 2016 yılında 126 bin 164 iken 2017 yılında %1,8 artarak 128 bin 411 oldu.

Boşanma hızının en yüksek olduğu il, binde 2,63 ile İzmir oldu.

Boşanma hızının en düşük olduğu iller ise binde 0,15 ile Hakkâri ve Şırnak oldu. Bu illeri binde 0,23 ile Siirt, binde 0,25 ile Muş izledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar (0)
18°
kapalı
Namaz Vakti 30 Mayıs 2020
İmsak 03:33
Güneş 05:28
Öğle 13:07
İkindi 17:05
Akşam 20:35
Yatsı 22:21
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P