15 Eylül Dünya Çöp Toplama Günü nedir? 15 Eylül Dünya Çöp Toplama Günü sözleri (2018)

15 Eylül Dünya Çöp Toplama Günü nedir sorusu vatandaşlar tarafından merak ediliyor. 15 Eylül Dünya Çöp Toplama Günü sözleri ile ilgili detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Kültür-Sanat 15.09.2018, 12:22 19.09.2018, 12:44
15 Eylül Dünya Çöp Toplama Günü nedir? 15 Eylül Dünya Çöp Toplama Günü sözleri (2018)

Birçok farklı ülkeden gelen yüzbinlerce kişi 15 Eylül Dünya Çöp Toplama Günü için sokağa indi. Sokağa inen kişiler çöpleri temizlemeye başladı. Etkinlikte bri gün de çöp toplama rekorunu kırmak istiyor. 15 Eylül Dünya Çöp Toplama Günü nedir sorusu şimdi vatandaşlar tarafından merak ediliyor. 15 Eylül Dünya Çöp Toplama Günü sözleri ile ilgili merak edilen tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz.

15 Eylül Dünya Çöp Toplama Günü nedir? 

Dünyanın birçok farklı ülkesinden yüz binlerce gönüllü 15 Eylül Dünya Temizlik Günü'nde sokaklara inerek etrafa atılan tonlarca çöpü temizlemeye başladı. Etkinlikte bir günde en fazla çöp toplama rekoru kırılmaya çalışılacak.

Organizasyona 120 farklı ülkeden 20 milyonu aşkın kişi, sivil toplum örgütlerinin sosyal medya hesaplarından katılacağını bildirdi. Etkinlikte sadece sokaklardaki çöpler değil sahillerde, nehirlerde ve ormanlarda bırakılan ve uzun süre doğada kalan çöpleri temizlemek için çalışmalar yapılıyor. Binlerce gönüllü topladığı çöplerin fotoğraflarını paylaşmaya ve etkinlikle ilgili bilgi vermek için sosyal medyada #WorldCleanUpDay, #LetsDoit ve #suituptocleanup hastaglarini kullanıyor.

 
Dört bir yandan destek geldi

Prof. Dr. Selçuk Şirin, 15 Eylül Dünya Temizlik Günü'nde Türkiye'de çöp toplama etkiliği için çağrı yaptı. Selçuk Şirin'in çağrısına Türkiye'nin dört bir yanından destek yağdı.

Türkiye'de ise bu işin öncüsü New York Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Selçuk Şirin. Şirin, 26 Ağustos’ta kaleme aldığı köşe yazısında, bir günde ülkenin temizlendiği Slovenya örneğini göstererek, Türkiye için genel temizlik çağrısı yapmıştı.

Kampanya çerçevesinde Türkiye’nin dört bir yanından gönüllü gruplar, sivil toplum örgütleri kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra belediyeler de Selçuk Şirin'in bu çağrısına kulak verdi. Türkiye’de yürütülen kampanyaya Şebnem-Celal Çapa, Mine Kalpakçıoğlu, Zeynep Üstünel ve Işın Görmüş gibi tanınmış isimler de büyük destek verdi.

Dünyanın birçok ülkesi de benzer kampanyalara imza atıyor. Bu kampanyaları düzenleyenler ise "Trash Hero (Çöp Kahramanları)" sivil hareketi. Dünyanın farklı ülkelerinden bağımsız gruplar kendilerini 'çöp kahramanları' olarak niteleyerek aynı çatı birleşiyor.

Dünya Temizlik Günü nasıl ortaya çıktı?

Dünya Temizlik Günü aslında önceleri farklı bir isimle anılıyordu. Estonya'da 'Let’s Do It' adlı örgütün 10 sene önce başlattığı ulusal çaptaki bir günlük temizleme gününde ülke nüfusunun yüzde 4'ü bir araya geldi. Bir günde yaklaşık 10 bin ton çöp toplandı. Kampanya daha sonra sivil toplum örgütlerinin katılımıyla çığ gibi büyüdü. 2012 yılında bu hareket vesilesiyle 250 bini aşkın Slovenyalı sokaklara dökülerek dev bir temizlik kampanyası başlattı.

Bundan daha önce 1986 yılında Texas sahillerinde The International Coastal Cleanup (Uluslararası Sahilleri Temizleme Günü) çöp toplamayla ilgili başlayan ilk organizasyonlardan biri olmuştu. Aradan geçen 33 sene içerisinde etkinliğe katılım 13 milyon gönüllüyü aştı ve 100 ülkeye yayıldı. Her sene yaklaşık 115 milyon kilo çöp bu etkinlik sayesinde toplanır oldu.

2017 yılında bir araya gelen 800 bin gönüllü Uluslararası Sahilleri Temizleme Günü etkinlikleri kapsamında deniz, sahil, nehir ve göllerden 21 milyon adet çöp toplayarak büyük bir girişime imza attı.

'Let's Do It' hareketi İspanya lideri Johnny Azpilicueta daha sonradan Birleşmiş Milletler'in desteklediği bu hareketin kimseye ait olmadığını belirtiyor:

"Gönüllüler, insanları bir araya getirmek için çabaladı ve bu çaba yetkililer, sivil toplum örgütleri, belediyeler ve vatandaşlar arasında bir köprü kurdu. Diğer türlü böyle bir organizasyon olamazdı."

Azpilicueta ekliyor; "Bu etkinliğe katılan ve çöpleri toplayan insanlar gelecekte daha duyarlı olacak ve çevreye daha az çöp atacak."

Okyanusların korunması için etkinlikler düzenleyen sivil toplum örgütü The Ocean Conservancy yaklaşık 30 yıldır doğaya daha duyarlı bir toplum için çalışmalar yürütüyor. The Ocean Conservancy de Let’s Do It hareketiyle işbirliği yapan kurumlardan. Bu seneki etkinliğe onlar da destek veriyor. Kurumun Trash Free Seas (Çöpsüz Denizler) programı başkan yardımcısı Allison Schutes Dünya Temizlik Günü ile ilgili olarak "Bu iki kurumun bir araya gelerek hem okyanuslarımız hem de dünyamız için yaptığı çalışmalar çok heyecan verici" diyor.

Yorumlar (0)
15°
kapalı
Namaz Vakti 31 Mayıs 2020
İmsak 03:32
Güneş 05:28
Öğle 13:07
İkindi 17:05
Akşam 20:36
Yatsı 22:23
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P