Batının ikiyüzlülüğüne eleştirel bir bakış: ‘‘Kosovalı Peer Gynt’’

Avrupa ülkelerinin göçmenlere yönelik acımasız tavırları bilinen bir gerçek. Batı dünyası her defasında kendinden olmayanı dışlıyor. Üstelik bunu söze demokrasi-insan hakları kılıfına bürünüp yapıyor. Devlet Tiyatroları’nda yeni başlayan ‘‘Kosovalı Peer Gynt’’ oyunu bu soruna ışık tutuyor.

Kültür-Sanat 27.02.2019, 10:59 27.02.2019, 11:49
Batının ikiyüzlülüğüne eleştirel bir bakış: ‘‘Kosovalı Peer Gynt’’

Yeton Neziray'ın yazdığı, Saydam Yeniay'ın yönettiği, İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun yeni sezon oyunlarından ‘‘Kosovalı Peer Gynt’’, göçmen sorununa trajikomik ve eleştirel bir bakış açısı sunuyor. Oyunda Peer Gynt adlı bir gencin, kendi ülkesindeki olumsuzluklardan kaynaklı olarak Avrupa ülkelerine sığınma başvurusu ve yaşadıkları anlatılıyor.

Göç sorunsalı işleniyor

En son Suriye savaşında karşılaştığımız, batının göçmenlere yönelik sürdürdüğü politikalar ne yazık ki dünya gündeminde yer tutuyor. Kosavalı Peer Gynt’de de 1990-2014 yılları arasında ülkesindeki olumsuzluklardan kaçıp diğer Avrupa ülkelerinde yaşamını sürdürmeye çalışan genç bir insanın dramatik serüveni anlatıyor.

Bambaşka bir atmosfer

Oyunun genel akışı sürükleyici ve eğlenceli olsa da arka planda dramatik öğelerin varlığı dikkat çekiyor. Dekor olarak tiyatro izleyicisine 2 saatlik bambaşka bir atmosfer sunuyor.

İstanbul Cevahir Devlet Tiyatrosu’nda seyirciyle buluşan oyunun kadrosunda Kosovalı Peer Gynt’i canlandıran başrol Erşan Utku Ölmez, Hakan Şahin, Fatma Öney, Yener Sezgin, Ozan Dağara, Volkan Işılay, Hakan Şahin, Funda Eskioğlu, Nurhayat Boz, Yusuf Can Sancaklı, Nazime Birben Akbulut, Duygu Aydoğmuş ve Zekayi Metin yer alıyor.

Oyun, şiirsel bir dille izleyiciye sunuluyor. 

Kosovalı Peer Gynt’in, önümüzdeki dönem içinde başta Bursa olmak üzere birçok kentte sahne alması bekleniyor.

 

Yorumlar (0)
18°
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Namaz Vakti 01 Haziran 2020
İmsak 03:31
Güneş 05:27
Öğle 13:07
İkindi 17:06
Akşam 20:37
Yatsı 22:24
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P