İbrahim Kalın, “Neredesin Sen“ türküsünün bilinmeyen detayını anlattı

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde 3. Neşet Ertaş'ı Anma ve Kültür Sanat Etkinliği Açılış Konseri düzenlendi. Konserde Ertaş’ın iki türküsünü seslendiren Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Neredesin Sen" türküsüyle ilgili bilinmeyen bir detayı da paylaştı.

Kültür-Sanat 04.10.2019, 07:50 21.10.2019, 17:46
İbrahim Kalın, “Neredesin Sen“ türküsünün bilinmeyen detayını anlattı

Bozkırın tezenesi Neşet Ertaş, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen özel gece ile anıldı. Cumhurbaşkanlığı'nın himayelerinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesinin katkıları ile 3'üncü Neşet Ertaş'ı Anma ve Kültür Sanat Etkinliği Açılış Konseri, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlendi.

“Ozan gönlün dili, aklın sesidir”

Konserden önce salondaki katılımcılara hitap eden Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Zamanımızdan abdallar kervanına katılan son büyük yolcu, çağımızda ozanlık geleneğinin en güçlü temsilcisi" olarak nitelendirdiği Neşet Ertaş'ın vefatının üzerinden 7 yıl geçtiğini hatırlattı.

"Kültürümüzde ozanlık kutlu bir makamdır. Ozan söylemeye başladı mı sözü kesilmez, söyledikleri kulak ardı edilmez. Çünkü ozan gönlün dili, aklın sesidir." diyen Ersoy, sanatçı Ertaş'ın 2006'da TBMM tarafından Üstün Hizmet Ödülü aldığını, 2009'da da "Yaşayan İnsan Hazinesi Türkiye Ulusal Envanteri"ne girdiğini bildirdi.

“Yaşadığını söylemiş, söylediğini yaşamış bir insan”

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Erol Parlak da Neşet Ertaş'ın yaşadığını söylemiş, söylediğini yaşamış bir insan olduğunu vurgulayarak, ürettiği eserlerin, onun emsalsiz sanatının gönüllere düşen yansımaları olduğunu dile getirdi.

Ödül töreni düzenlendi

Konserin ardından 3'üncü Neşet Ertaş'ı Anma ve Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında ödül töreni düzenlendi. Ödül Kurul Üyeleri arasında Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Nadir Alpaslan, Erol Parlak, Okan Murat Öztürk ve Necmi Kıran da yer aldı.

Yaşam Boyu Meslek Onur Ödülü'ne ​Mehmet Erenler, Kültür Sanat Araştırmaları Ödülü'ne ​Prof. Sabri Yener, Yorumculuk Ödülü'ne ​Ümit Tokcan, Mahalli İcracı Ödülü'ne Metin Öge​, Genç İcracı Ödülü'ne Erhan Uslu​​ layık görüldü.

Ünlü sanatçılar eserlerini seslendirdi

Ödül töreninin ardından Bedia Akartürk, Yavuz Bingöl, Mustafa Keser, Bektaş Dolu, Erol Parlak, Işın Karaca, Gülşen Kutlu, Muazzez Ersoy, Metin Öge ve Ustalar Topluluğunun sahne aldığı etkinlikte ünlü sanatçılar, Neşet Ertaş'ın, toplumun her kesiminin gönlünde taht kuran eserlerini seslendirdi.

"Neredesin Sen" türküsüyle ilgili bilinmeyen detay

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise "Neredesin Sen" ve "Sen Benimsin Ben Seninim" isimli eserleri Erol Parlak ile birlikte seslendirdi.

Kalın, "Neredesin Sen" türküsünün ardından bir hatırlatmada bulunarak, şunları söyledi: "İlk satırda geçen, 'Şu garip halimden bilen şiveli nazlım', 'işveli' değil, 'şiveli nazlım' annesinin şivesine atfen... Analar onun için ayrı bir özel bir yere sahipti. Dolayısıyla Muharrem ustayı, babasını anarken bu vesileyle bütün annelere de selam ve hürmetlerimizi buradan iletiriz." 

Yorumlar (0)