KÜLTÜR-SANAT

Leonardo da Vinci'nin asla anlaşılamayan 3 eseri

Rönesans döneminin en önemli ressamlarından olan Leonardo da Vinci, hayran olunası resimlerinin yanı sıra sırlarıyla da tüm dünyanın ilgi duyduğu ressamlardan biriydi.

Bugün hala Leonardo da Vinci’ye dair araştırmalar devam ediyor ve bazı sır perdeleri aralanmaya çalışılıyor. Leonardo da Vinci’nin eserlerine uzmanlar bir şekilde açıklama getirmeye çalışsalar da hala daha gizemini koruyan ve net olarak anlaşılamamış eserleri de var. Leonardo da Vinci eserlerine o kadar gizem katmış ki, resimleri inceleyip yorumlayan herkes farklı açılardan bakabiliyor. İşte bu resimlerden bazıları;

1
The Last Supper - Son Akşam Yemeği

Manastırdaki büyük bir duvar resmi olan bu resim, içindeki sırlar yüzünden uzmanlar tarafından adeta bir bulmaca olarak nitelendiriliyor. Özellikle Da Vinci Şifresi kitabı bu sırları iyice doruk noktaya çıkarıyor. Bu tabloyla alakalı olarak en çok merak edilenlerden bir tanesi de ressamın Sion Tarikatı’nın gizli bir üyesi olup olmadığı ve Son Akşam Yemeği’ne Magdalalı Meryem’in de dahil edilip edilmemiş olduğu. Ancak bazı uzmanlar bu iddiaları kesin bir dille reddediyorlar. Aynı şekilde bazı uzmanlar Da Vinci Şifresi’nin de tarih değil de kurgu olduğunu söylüyorlar. Yine de gerçeği ispatlamak mümkün olmadığı için sır perdesi devam ediyor. Diğer yandan Son Akşam Yemeği resmi üzerinde yapılan araştırmalarda daha detaylı incelemeler yapıldığında çok daha enteresan bulgulara ve bazı noktalara yerleştirilmiş ufak ama önemli detaylara rastlanıyor.

2
La Gioconda - Mona Lisa

Hiç kuşku yok ki ünlü ressamın en çok bilinen resmi Mona Lisa. Hatta bu resim tüm dünyadaki insanların en iyi bildiği resim bile olabilir. Resim ile ilgili aydınlatılamamış olan en önemli nokta resimdeki modelin kim olduğu. Bir rivayet Francesco del Gioconda’nın eşi olduğu yönünde bir diğer rivayet ise İsabelle d’Este’nin olduğu yönünde. Hatta resmin bu halinin aslında henüz tamamlanmamış olduğunu iddia edenler bile var. Ancak en enteresan noktalardan bir tanesi de ressamın kendi otoportresi olma ihtimali. Çünkü bu önemli resim ressamın kendi portresi ile tamamen aynı oranlara sahip. Bunun yanı sıra resimde Mona Lisa’nın saçının topuz olduğu da çok geç fark edildi. Bu fark edildikten sonra herkesin aklı biraz daha karışmış oldu. Çünkü o dönemde o tarz saçları yalnızca fahişeler kullanılıyordu fakat hakim görüş Mona Lisa’nın iyi bir ailenin üyesi olduğuna inanıyordu. Her geçen gün fark edilen yeni detaylar resimle ilgili çok önemli gerçekleri aydınlatma yolunda ışık oluyor.

3
Bakire ve Çocuk

Ressamın bir diğer sır perdesi taşıyan eseri ise Bakire ve Çocuk. Ancak onu esrarengiz yapan daha çok hakkında ortaya atılan iddialar. İddiaya göre ressam düşüncelerinden dolayı kilise tarafından dışlanıyordu ve bu yüzden o çok özel düşüncelerini eserlerinin içine gizliyordu. Bu resimde aynı gizlenmiş bir şekilde tanrı figürünün işlendiği iddia ediliyor.  Benzer bir iddia Mona Lisa eseri için de yapılıyor. Ancak bunun yanı sıra Bakire ve Çocuk tablosuna ayna ile bakılması halinde Yahudi Tanrısı Yehova’nın ve Vatikan Tacı’nın görüldüğü öne sürülüyor.

Konular: The Last Supper, Leonardo da Vinci, mona lisa

Yorumlar