KÜLTÜR-SANAT

Sivaslıların muhteşem bir tarihin içinde yaşadıklarını gösteren 7 yer

Yiğidin harman olduğu Sivas’a henüz yolu düşmemiş olanların, içinde bir an önce Sivas’a gitme isteği uyandıracak ve Sivas’ın tarihle nasıl iç içe bir şehir olduğunu gözler önüne serecek bir liste hazırladık.

İstanbul’a en çok göç veren şehir olan Sivas’ın tarihi güzelliklerini yakından tanıyınca eminiz ki “Bu insanlar bu güzel şehri bırakıp neden İstanbul’a göç etmişler” diye sormadan edemeyeceksiniz.

1
Divriği Ulu Camii

Sivas'ın Divriği ilçesinde yer alan Ulu Camii, 1228-29 seneleri arasında Mengücekli Beyi Ahmed Şah tarafından inşa ettirildi. Cami, mimari açıdan göze hitap eden hoş bir görünüme sahip olmasının yanı sıra çok ilginç bir özellikle de ziyaretçileri selamlıyor. İkindi güneşi caminin giriş kapısına düştüğü vakit, gölgelerden oluşan, ayakta bekleyen bir erkek silueti yan profilden belirmeye başlıyor. Bu siluetin önünde de dikdörtgen biçiminde bir başka gölge yer alıyor. Rivayete göre gölgeler namaz kılan bir adam ile İslam inancının kutsal kitabı Kur-an'ı Kerim'i temsil ediyor.

2
Buruciye Medresesi

Hacı Mesud Medresesi ismiyle de bilinen Buruciye Medresesi 1271 senesinde Anadolu Selçuklu liderlerinden 3. Gıyaseddin Keyhüsrev devrinde Burucird'den gelen Muzafferüddin Burucirdi tarafından yaptırıldığı için bu ismi almıştır. Zamanın pozitif ilimlerinin ders olarak sunulduğu ve ilim irfan yuvası olarak hizmet vermiş olan medrese, Selçuklu dönemine ait taş oymacılığının en kaliteli örneklerinden birini gözler önüne seriyor.

3
Sivas Kongre Müzesi

Sivas'ın şüphesiz ki en önemli özelliklerinden birisi de ülke düşman işgali altındayken Milli Mücadele konusunda önemli kararların alındığı merkezlerden birisi olması. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ile Temsil Heyeti tarafından 1919 senesinde adeta bir milli mücadele karargahı olarak kullanılan ve günümüzde müze olarak hizmet veren bina hem mimari açıdan hoş detaylara sahip hem de tarihi önemi ile dikkatleri üzerine çekiyor.

4
Gök Medrese

Sahibiye Medresesi olarak da bilinen Gök Medrese de Anadolu Selçuklu devrine ait olan ve günümüze kadar sağlıklı bir şekilde gelen önemli eserlerden birisidir. 1271 senesinde, Vezir Sahip Ata Fahreddin Ali tarafından inşa ettirilen ve bu yüzden Sahibiye Medresesi olarak da isimlendirilen Gök Medrese, çifte minareli taç kapıya ve bu kapının üzerinde son derece değerli süslemelere sahip. Kapı üzerindeki süslemelere göz attığımız zaman 12 çeşit hayvan başı, hayat ağacı ve yıldız motiflerinin kullanıldığını görüyoruz. 25 metre uzunluğunda minarelere sahip olan medresenin duvarları ise yontma kalker taşından yapılmış.

5
Eğri Köprü

Sivas merkez ile Karayün arasında yolculuk yapmak isteyenlerin kullanmayı tercih ettiği Eğri Köprü, Sivas'ın güneyinde yer alıp doğu yönünden batı yönüne doğru eğimli bir şekilde Kızılırmak üzerinde bulunuyor. Köprüyü 12. yüzyılda Selçuklular inşa ettirmiş. Eğri Köprü’nün üzerinde 18 göz olmakla beraber gözleri temsil eden kemerlerin sivri olduğu net bir şekilde görünüyor. Yaklaşık 180 metre uzunluğunda olan Eğri Köprü'nün eni ise 4.55 metre boyutunda. Günümüzde sağlamlığını koruyan köprü araç trafiğine kapalı ama yayalar serbest bir şekilde geçiş yapabiliyor.

6
Divriği Kalesi

Eski zamanlarda İran ile Bizans arasında sınır karakolu olma özelliği taşıyan Divriği tarihsel açıdan büyük öneme sahip. Divriği Kalesi ise günümüzdeki Çaltı Çayı'nın üzerinde, şehrin kuzey bölgesinde, yüksek bir tepenin üstünde sağlam bir kale olarak hemen dikkatleri çekiyor. Geçmişte büyük bir stratejik öneme sahip olan Divriği Kalesi’nin korunan bazı kısımlarının Orta Çağ dönemine kadar dayandığı öne sürülüyor.

7
Sivas Kale Camii

Sivas'ta yer alan Selçuk Parkı'nın içerisinde bulunan Kale Camii, Osmanlı devrinden kalan camilerin yaşayan ve en güzel örneklerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. 1580 senesinde Osmanlı'nın meşhur padişahlarından 3. Murad döneminde görev yapan vezirlerden Sivas Beylerbeyi Murad Paşa tarafından inşa ettirilen Kale Camii'nin boyutları 18.75x16.70 şeklinde. Her noktası bütünüyle kesme taşlardan yapılmış olan caminin yalnızca minberi ve mihrabı mermerden. Kale Camii'nin girişinin hemen sağ tarafında tuğla minare bulunuyor.

Konular: sivas, sivas tarihi yerler

Yorumlar