Türk musikisi imam hatipli gençlere emanet

Türkiye'de ilk proje okulu olarak kurulan Hakkı Demir Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri musiki alanında yurt içi ve yurt dışında konserler vererek büyük başarılara imza atıyor. İmam Hatipli oldukları için yaptıkları müziğin hem olumlu hem de olumsuz karşılanabildiğini söyleyen öğrencilerde Cihad Yar Mert, ''Bir camide abdest alırken enstrümanlarımızı görenler şaşırıyor. 'Hem imam hatiplisiniz hem de müzik yapıyorsunuz' diye tepki alıyoruz'' dedi.

Kültür-Sanat 16.01.2020, 11:06 16.01.2020, 12:49

Türkiye’nin ilk proje okulu olan Hakkı Demir Anadolu İmam Hatip Lisesi, 2014 yılında Üsküdar’da kuruldu. Özel yetenek sınavıyla öğrenci alınan okulda musiki, hafızlık, hat ile fen ve sosyal bilimler gibi dört proje yürütülmekte. İlk mezunlarını bu sene verecek olan okul, musiki sınıfının meyvelerini şimdiden toplamaya başladı. Öğrencilerin kendi aralarında kurup bugün yaklaşık 90 kişilik bir gruba ulaşan ‘musiki topluluğu’ hem sayısız şehirde hem de yurt dışında gerçekleştirdikleri konserlerle imam hatiplilerin her alanda başarılı olabileceklerini gösteriyor. Yenisafak.com olarak okullarında ziyaret ettiğimiz musiki topluluğu ile nasıl kurulduklarını ve Türk musikisi hakkında konuştuk.

5 kişi kuruldu

Grubun kurucuları arasında yer alan ve okulun ilk öğrencilerinden olan Muhammed Emre Kahraman, ney üfleyerek bu sene mezun olacak. Dersler ve kurslardan arta kalan sürelerinde eve gitmek yerine arkadaşlarıyla beraber repertuvarlarını geliştirmek için beş kişi olarak grup kurduklarını söyleyen Kahraman, “Şu an dokuzdan, ondan, on birden ve on ikinci sınıftan arkadaşlarımız var. Gittikçe büyüyoruz. İlk başta kendi çapımızdaydık daha sonra okulumuzun çeşitli gezileri ile sivil toplum kuruluşlarının gezilerinde yer aldık. Yaklaşık 20 şehirde konser verdik. Yurt dışından da henüz iki ülkeye gittik. Makedonya ve Kosova’da müziğimizi icra ettik” dedi.

Herkesin enstrümanı var

Grup üyelerinin hepsinin bireysel bir enstrümanı olduğunu ifade eden Kahraman, “Müzik dediğimiz olay duymak olduğu için enstrüman çalan birinin müzik kulağı da otomatik olarak gelişiyor. Enstrüman olmadan okula gelenler kendi yeteneğine uygun olanı seçiyor” diyerek devam etti: “Yeterince müfredatlı müzik dersimiz yok bizim. Benimde küçüklükten beri gelen bir hayalim var. O hayallerime müziği de ekleyip bilgisayar mühendisi olmak istiyorum.”

Türk müziğine tahammül yok

Haftada en az 15-16 saat enstrümanları ile vakit geçirdiklerini anlatan on birinci sınıf öğrencisi Abdülmecid İbrahim Şahin, gruba kemanıyla renk katıyor. Her zaman müzik alanında kendilerini geliştirmenin bir yolunu aradıklarını anlatan Şahin,

“Ülkemizde müzik alanında bizim görüşümüze göre sanat ve tasavvuf müziğini düzgün bir şekilde icra edebilecek insan sayısı azalmaya başladı. Türk müziğine tahammül bile edemeyecek seviyede bir gençlik ortaya çıkmaya başlıyor.

Bu noktada bizim üzerimize düşen şu an yaptığımız işi layıkıyla yerine getirip bunu topluma iyi bir şekilde göstermek” şeklinde konuştuktan sonra şu ifadeleri kullandı:

Ecdadımızla alakası yok

“Müzik aynı anda kolumuza bir altın bilezik oldu. Ben mühendis olmak istiyorum ama tabii ki bu alanda da bir şeyler yapmam gerektiğinin farkındayım. Çünkü toplum içerisinde müzik algısı yanlış bir şekilde ilerliyor. Hatta bazı müzikler insanları şiddete teşvik edebilecek seviyede. Bizim ecdadımızla hiçbir alakası yok gördüğümüz kadarıyla. Bu noktada bizim sanatımızla ve kişiliğimizle insanlara önderlik edebileceğimizi ve toplumun kültürel anlamda kurtuluşa erebileceğini düşünüyorum.”

Hem öğreniyor hem öğretiyorlar

Hakkı Demir Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde okumak için Edirne’den gelen ve okulun pansiyon imkanından yararlanan grubun gitaristi Cihad Yar Mert, on birinci sınıf musiki bölüm öğrencisi. Yaklaşık 7-8 senedir müzikle ilgilendiğin anlatan Mert, “Edirne’den bana bu okulu tavsiye ettiler, tabii o zaman bir hayaldi benim için. Biz okula başladığımızda iki sınıf vardı. Dokuz ve onuncu sınıflar. Onuncu sınıflar projelerini yapmaya başlamışlardı. Bizlerde onlara eşlik ettik. Enstrüman kursları için dışarıdan hocalar geldi. Okulumuzun ortaokul bölümü de var. Biz ortaokullara hafta sonları kendi kurslarımızdan sonra birer saat enstrüman kursu veriyoruz. Herkes kendi branşında yapıyor bunu. ‘Ustadan çırağa’ adlı bir proje. Biz öğrenirken öğretiyoruz” şeklinde konuştu.

Eskilerin attığı tohum filizlendi

Yaptıkları müziğin insanlar tarafından hem olumlu hem de olumsuz karşılanabildiğini anlatan Mert,

“Arkadaşlarımla Üsküdar’da bir camide abdest alırken enstrümanlarımızı haliyle görüyor insanlar. Gitar, kanun, keman gibi Batı ve Doğu enstrümanları yan yana. Soruyorlar hemen, biz de “İmam hatipliyiz, okulumuz proje okulu, müzik yapıyoruz, şehirler geziyoruz, konserler veriyoruz” gibi kısa bir bilgi veriyoruz onlara. Şaşırıyorlar, “Vay hem imam hatiplisiniz hem de müzik yapıyorsunuz” gibi bir tepki alıyoruz. Bizden önceki nesiller de “Bizim zamanımızda bunları yapmak gerçekten çok zordu” diyor. Onlar bir tohum attı şimdi filizleniyor” dedi.

Hakkı Demir Anadolu İmam Hatip Lisesi musiki topluluğu, derslerden arta kalan vakitlerinde hep birlikte müziklerini icra ediyorlar.

'İmam hatipten çıkmış' desinler

Hakkı Demir Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde okumaktan mutluluk duyduğunu belirten on birinci sınıf öğrencisi Mevlüt Başin, kanun icra ediyor. Mezun olduktan sonra müzik alanında ilerlemek istediğini söyleyen Başin,

“Bizim hepimizin bir amacı var: Alanımızda en iyisi olalım. Gerek mühendis olalım ama mühendisliğin de en iyisi olalım. Desinler ki “İmam hatipten çıkmış”. Gurur ve onur duysunlar.
Tüm imam hatiplerin sorunu fazla belli olmamak. Biz imam hatipli kimliğimizi öne çıkararak, musiki alanında bir şeyler yapıyoruz. Baktığımız zaman şimdi imam hatipler biraz geride. Sanatçılara bakıyorsunuz pek böyle dini, tasavvufi yönü yok ama bizler hem tasavvufi yön olarak hem de müzik alanında imam hatipli kimliğimizi ön plana çıkarmak istiyoruz” dedi.

Hayatımı musikiye adayacağım

On birinci sınıf öğrencisi Ahmet Furkan Duyar da grubun kanunilerinden. Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’yle birlikte musiki projesini tanıtmak için konserler gerçekleştirdiklerini anlatan Duyar, “Güzel sanatlar lisesinin imam hatip versiyonu tarzında bir okuluz biz. Yani imam hatiplerinde bir güzel sanatla uğraşabileceğini göstermiş oluyoruz. Bizim okulumuzda bulunan üç tane hocamız, konservatuvar eğitimi hem de imam hatipli. Ben de mezun olduktan sonra konservatuvar eğitimi almayı düşünüyorum. Konservatuvara gittikten sonra da musiki çalışmalarıma devam etmeyi, hayatımı musikiye adamayı ve böyle güzel projelerde yer almayı, eğitim vermeyi istiyorum” ifadelerini kullandı.

Her şeyi başaracak kabiliyete sahipler

Hakkı Demir Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Hamdi Kocakaya da okul ve musiki bölümü ile ilgili şu bilgileri verdi: “Hem musiki alanında hem hat alanında hem hafızlık pekiştirme alanında hem de fen ve sosyal bilimler alanında Türkiye’de marka okullardan bir tanesiyiz. Musiki projesini dört formda çalışıyoruz. Bunlardan ilki marş ve ezgi formu. İkincisi Türk halk müziği dediğimiz türkülerimiz. Üçüncüsü Türk sanat musikisi ve dördüncüsü de dini musiki ile tasavvuf musikisi alanında öğrencilerimizin yetişmesine önem veriyoruz. Genellikle konserlerde diyorlar ki “Bu kadar güzel türküyü söyleyen okul kim?” Diyoruz “Hakkı Demir Anadolu İmam Hatip Lisesi” Şaşırıyorlar. İmam hatip liseleri aslında toplumda olduğu gibi tanınmıyor. Toplumdaki olguyla algı çok farklı. Bizim çocuklarımız her şeyi başaracak imkana ve kabiliyete sahip.”

Yapılabilirliğini gösteriyoruz

Projenin dördüncü senesinde ilk mezunlarını vereceğine dikkati çeken Musiki Proje Koordinatörü Hüseyin Suiçmez, “Malum biz imam hatip lisesiyiz. Dolayısıyla imam hatip müfredatı zaten ağır. Onun haricinde bir de proje olduğumuz için musiki ile meşgul oluyoruz. Fakat musiki ruhu ve zihni dinlendiren bir ilim dalı olduğu için bu yoğun tempoya gençlerimiz de alışıyor. Kendi çapımızda başlamış olduğumuz okul konserlerimizi artık ülke dışına bile elhamdülillah çıkıyoruz. Burada da bu işin yapılabilirliğini bizden sonraki nesillere göstermek istiyoruz. İlk kurulduğumuzda Türkiye’de biz tektik ama bizden sonra Ankara’da, İzmir’de, Elazığ’da, Samsun’da ve Erzurum’da da bizim gibi proje okulları açıldı” şeklinde konuştu.

Tekkeler konservatuvar hüviyetindeydi

Okulun hem imam hatipli hem de konservatuvarlı eğitimcilerinden olan Musiki Projesinden Sorumlu Müdür Yardımcısı Ali Alpsar, projenin ikincisi senesinde okul kadrosunda yer almış. Musiki öğrencileri ile birlikte toplumda unutulan bir değeri hatırlayıp parlatmak istediklerini söyleyen Alpsar, “Türk musikisinin tarihine baktığınız zaman tekkelerin, Mevlevihanelerin bir konservatuvar hüviyetinde çalıştığını biliyoruz. Oradaki hafızların, dervişlerin çok ileri düzeyde müzisyenler olduğunu görüyoruz. Biz bunu öğrencilerimize göstererek onların biraz daha parlatmasını istiyoruz ve bu süreçte onlara rehberlik ediyoruz” diye konuştu.

Yenişafak

Yorumlar (0)
açık
Namaz Vakti 03 Nisan 2020
İmsak 05:09
Güneş 06:37
Öğle 13:12
İkindi 16:47
Akşam 19:38
Yatsı 21:00
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 26 53
2. Başakşehir 26 53
3. Galatasaray 26 50
4. Sivasspor 26 49
5. Beşiktaş 26 44
6. Alanyaspor 26 43
7. Fenerbahçe 26 40
8. Göztepe 26 37
9. Gaziantep FK 26 32
10. Denizlispor 26 31
11. Antalyaspor 26 30
12. Gençlerbirliği 26 28
13. Kasımpaşa 26 26
14. Konyaspor 26 26
15. Malatyaspor 26 25
16. Çaykur Rizespor 26 25
17. Ankaragücü 26 23
18. Kayserispor 26 22
Takımlar O P
1. Hatayspor 28 53
2. Erzurum BB 28 47
3. Bursaspor 28 46
4. Adana Demirspor 28 45
5. Akhisar Bld.Spor 28 45
6. Fatih Karagümrük 28 43
7. Altay 28 43
8. Ümraniye 28 40
9. Giresunspor 27 38
10. Keçiörengücü 28 35
11. Balıkesirspor 28 35
12. Menemen Belediyespor 28 35
13. İstanbulspor 27 33
14. Altınordu 28 31
15. Boluspor 28 25
16. Osmanlıspor 28 24
17. Adanaspor 28 20
18. Eskişehirspor 28 17
Takımlar O P
1. Liverpool 29 82
2. Man City 28 57
3. Leicester City 29 53
4. Chelsea 29 48
5. M. United 29 45
6. Wolverhampton 29 43
7. Sheffield United 28 43
8. Tottenham 29 41
9. Arsenal 28 40
10. Burnley 29 39
11. Crystal Palace 29 39
12. Everton 29 37
13. Newcastle 29 35
14. Southampton 29 34
15. Brighton 29 29
16. West Ham 29 27
17. Watford 29 27
18. Bournemouth 29 27
19. Aston Villa 28 25
20. Norwich City 29 21
Takımlar O P
1. Barcelona 27 58
2. Real Madrid 27 56
3. Sevilla 27 47
4. Real Sociedad 27 46
5. Getafe 27 46
6. Atletico Madrid 27 45
7. Valencia 27 42
8. Villarreal 27 38
9. Granada 27 38
10. Athletic Bilbao 27 37
11. Osasuna 27 34
12. Real Betis 27 33
13. Levante 27 33
14. Deportivo Alaves 27 32
15. Real Valladolid 27 29
16. Eibar 27 27
17. Celta de Vigo 27 26
18. Mallorca 27 25
19. Leganés 27 23
20. Espanyol 27 20