ÖZEL HABER

''Her şeyi göze alarak gittik''

Fethullahçı Terör Örgütü'nün 15 Temmuz akşamı kalkıştığı hain darbe girişimi sırasında 5 dakikada tank kullanmayı öğrenen 15 Temmuz akşamının kahramanlarından Mehmet Köse'ye yaşadığı o anları sorduk.

''Her şeyi göze alarak gittik''
Türkiye Haber Merkezi - Röportaj / Seval Ayran

FETÖ'nün kalkıştığı ihanet hareketinin yaşandığı akşam asker görünümlü teröristlerinden elinden aldığı tankla o akşamın kahramanlarından olan Mehmet Köse bize yaşadıklarını anlattıO akşam darbe girişimi olduğunu nasıl öğrendiniz?


- Ben ilk televizyondan öğrendim daha sonra da çalıştığım kurumdan aradılar (İBB/itfaiye birimi) hepimizi görev yerlerimize çağırdılar. Apar topar görev yerlerimize gittik.

''Bugünün Türkiyesi'nde böyle bir girişime kalkışılmasını anlamak mümkün değil''


Darbe girişimi olduğunu öğrendiğiniz an hisleriniz ne oldu?

- Bugünün Türkiyesi'n de böyle bir darbe girişimi hiç beklenir bir şey değildi. Seksenler darbesine baktığınızda kardeş kardeşi vuruyordu ama şuanki durumu bakıyorsun öyle bir şey yok, sağcı solcu ayırımı yok, ülkenin gidişatı iyi ama bir anda bakıyorsunuz darbe girişimi oluyor bunu anlamak mümkün değil. Bu milleten Allah razı olsun bu hain girişimi en kısa sürede atlattı.

Daha önce askerdeyken tank kullanmış mıydınız?

- Hayır daha öncesinde hiç tank kullanmadım. Askerliğimi jandarma komando olarak yaptım dağa yaya olarak çıkardık. Tankları sadece kışlaların önünde görmüştüm. O akşam sivilde nasip oldu tank kullanmak.

Peki tankın içerisine girince ilk kez gördüğünüz bir cihaz o an ne yaptınız?


- Bize E-5'te yolun ortasında tankın teslim alındığını ve acilen kaldırılması gerektiğini söylediler. Hemen olay yerine gittik. Biz aslında denetleme amaçlı gitmiştik. Gittiğimizde yanımızda olan vinç ağırlık olarak tankı kaldıramaz diye hesap ettim. Tankın içine girdim denetleme yaptım ve anahtarın olmadığını fark ettim. Orada olan komiserden anahtarı istedik sağolsun hemen anahtarı hemen gönderdi. Ve çalıştırdım tankı araba gibi tahminde bulunarak hareket ettirdim. Tank kullanmak da nasip oldu.''Ben sadece arkadaşlarıma hava olsun diye görüntü almıştım''

Olay sonrasında çevrenizden nasıl tepkiler aldınız?

- Benim normalde görüntü almamın sebebi arkadaşlarıma hava olsun diyeydi. Hani tank kullandım dediğimde inanmazlarsa gösteririm diye düşündüm. Böyle internete atayım yayılsın diye bir düşüncem yoktu. Sonra bir arkadaşım sosyal medyada paylaştı öyle yayıldı görüntüler.

''Bu vatan için can vermek gerekirse onu da yapardık''

Eğer tankın anahtarını istediğinizde vermeselerdi ne yapardınız?

- O an yapmamız gereken bu vatan için can vermekse onu bile yapardık. Biz zaten oraya giderken her şeyi göze alıp gitmiştik. Üzerimize ne düşüyorsa onu yapardım.


Konular: röportaj, seval ayran, fetö, tank,

Yorumlar